Tmavomodrý Barvínek

Tmavomodrý Barvínek

Pořad v souvislostech


Tmavomodrý Barvínek
Budeme vysílat

Magazín Barvínku
Magazín Barvínku
Sluchátko
Vysílali jsme


Výlet na Měsíc

Výlet na Měsíc

Cyklo-Barvínek
Audioarchiv
15. listopadu 2021 Barvínek Autor: Štěpánka Minárová

Na 13. listopad připadá Mezinárodní den nevidomých. Přemýšleli jste někdy na tím, jak vnímají svět okolo nás? Jak dokážou zvládat věci, které my díky zraku bereme jako samozřejmé?

 S Barvínkem jsme se vypravili na Tmavomodrý festival, který nám umožnil nahlédnout do světa nevidomých dětí. A nejen to, navštívili jsme také brněnskou školu pro zdravotně znevýhodněné děti. Jak vypadá svět, který vnímají prostřednictvím svých dalších smyslů? Nejen na tyto otázky nabídne odpověď Tmavomodrý Barvínek.

Tmavomodrý festival pojmenovaný podle Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha každoročně přináší pestrou nabídku hudebních vystoupení dětí se zrakovým postižením a řadu workshopů, díky kterým se můžeme seznámit s jejich každodenním způsobem života.

Šelepka_festival_Proglas_2021

My jsme si s Barvínkem festival příjemně užili, kromě poslechu libozvučného zpěvu jsme měli možnost seznámit se přímo s účastníky, které jsme pro Barvínek trochu vyzpovídali. Zajímalo nás také, jak a kde se tito mladí muzikanti učí. To jsme se vydali zjistit do Základní školy pro zdravotně znevýhodněné v Brně.

Jak vypadá taková školní výuka pro nevidomé žáky? To nám prozradila paní učitelka Radmila Pechová, které se speciální pedagogice věnuje už více než 30 let. "Jako každé dítě, i nevidomé dítě se připravuje na školu od útlého věku. Tím, že rozvíjíme jeho hmat, tak ho připravujeme na hmatovou práci. Existuje postup, jakým způsobem hmat trénovat. V hodinách speciální péče i v klasických hodinách se pak nevidomé děti učí psát na Pichtově stroji", vysvětluje paní učitelka. A jak se na takovém psacím stroji píše? Nejen to nám prozradila žákyně paní Pechové Chloe, která navštěvuje 2. třídu této základní školy.

Tmavomodrý_festival_Proglas_2021

Pojďme společně nahlédnout do světa nevidomých dětí, který je mnohem barevnější, něž bychom si mohli myslet. Kdy? V úterý 16. listopadu od 16 hodin, v repríze v sobotu 20. listopadu od 11 hodin nebo potom kdykoliv v audioarchivu.