V hlavních rolích

Inspektor Habža

Inspektor Habža se chtěl stát pedagogem. Nicméně jako mladý vynálezce a badatel vystudoval Technickou univerzitu. Na semináři, který se věnoval možnostem využití nejnovějších poznatků strojních inženýrů při odhalování trestných činů, mu učarovala práce vyšetřovatelů, a to už byl jenom krůček k oslnivé kariéře soukromého detektiva.

Členství v legendární Soukromé detektivní kanceláři Lorňon řekněme zdědil. Habžův pradědeček Baltazar a jeho bratr Ignác tvořili na přelomu 19. a 20. století nejúspěšnější kriminální tým v zemi. (Slavnou dvojici tehdy doplňoval pes Baryk; vlčák, který dopadl neuvěřitelných 111 lupičů a vystopoval a zachránil 98 ztracených dětí.) Do Lorňonu ho však přijal až Habžův nevlastní dědeček Josef Kovalčík.

Z nadějného žáka se rázem stal úspěšný detektiv. V roce 1988 věnuje soukromě dánská královna Markéta II. inspektoru Habžovi perleťovou kravatu jako vděk za záchranu jejího miláčka, psí fenky Žofie XV. O rok později zachraňuje recept na černý čaj dynastie windsorsko-mountbattenské a dostává jako výraz díků od královny Alžběty II. smaragdovou jehlici do zmiňované kravaty… (Bohužel Habža kravaty nemá rád. Až se někdy s některou královnou setkáte, prosím, neříkejte jí to.)

Inspektor Habža je autorem několika publikací: románu Zločin a test, encyklopedické příručky Padouch nebo hrdina, pohádkové knížky Honza a 40 loupežníků…

V současnosti jsou mu v Lorňonu velkou oporou strážmistr Kubík a rotný Mireček.

 

Strážmistr Kubík

V dětství si často hrála se svými sourozenci na zloděje. (Jednalo se o klasickou honěnou na babu, a kdo byl jako zloděj chycen, ten byl uvázán kolem sloupu babiččina balkonu prádelní šňůrou a musel se z toho dostat.)

Absolvovala zdárně základní školu, gymnázium, a dokonce herectví na JAMU. To se jí už v mnoha případech velmi osvědčilo, neboť svými pověstnými převleky a především úžasným vklouznutím do nejrůznějších rolí získala řadu důkazů a zjistila mnoho tajných informací. (Převlečena za Babeta-girl se infiltrovala do nebezpečného motorkářského gangu, jako milionářka okouzlila a posléze zatkla nejznámějšího italského mafiána Alfonza, převlečena za komín, s čápem na hlavě místo klobouku, dopadla při masopustu delikventa s přezdívkou Kašpar…)

Po vzoru Baltazara a Ignáce Habáňových, kteří založili se svými sourozenci kapelu (housle, 2 klarinety, basa), navazuje na tuto milou tradici a zakládá svou vlastní hudební skupinu. Bohužel se zatím jedná o duo s Mirečkem. Kubík zde zpívá, Mireček rovněž. Inspektor Habža nemá totiž hudební sluch…

Pro zajímavost: Kubík je levák, ale v pravé škrábe brambory, krájí, žehlí, stříhá… (Tato vžitá skutečnost pomohla například k odhalení a dopadení takzvaného Kouzelníka, který byl spatřován na více místech současně. Ve skutečnosti se jednalo o dvojčata – jeden byl levák a druhý pravák!)

Strážmistr Kubík je žena! Ale v pokojíku jí na zdi visí boxerské rukavice!!

 

Rotný Mireček

Aby nedošlo k nedorozumění… Rotný Mireček je pes! Jeho původ je nejasný. I když je Mireček pravděpodobně kříženec drsnosrstého jezevčíka a knírače, máme více než tisíc důvodů se domnívat, že se jedná o přímého potomka slavného Baryka! Například jedním z důvodů je skutečnost, že byl objeven v Brně-Komíně v útulku Městské policie. Protože v útulku strávil více než rok, dostal jméno podle jednoho hodného ošetřovatele, který se jmenoval Mirek. Mirek i Mireček byli velcí kamarádi.

Habžovi s Kubíkem, kteří hledali třetího do party, padl okamžitě do oka; lépe řečeno do náruče. Inspektor Habža na ten den rád vzpomíná, i když skončil povalen na zemi a celý oslintán. Takovou měl Mireček radost ze shledání.

Mireček je velký šprýmař, badatel, dobrodruh, stopař, detektiv, džentlmen a zpěvák! Je nevybíravý. Nejraději má jídlo zvané Černá Anka.

Za všechny jeho chrabré činy jmenujme věhlasné přehození výhybky v Praze-Dejvicích, kde zabránil srážce šesti vlaků a zachránil tak stovky lidských životů.

 

Zdeslav Fanglička

Milovník latiny! Ne tance, ale jazyka. Nesnáší pohled na krev, vzhledem k tomu se odmítá holit a sledovat televizní zprávy a některé kreslené seriály.

Doposud nevyřešil žádný případ. Proto také nefiguruje v Mirečkově albu slavných detektivů. Jeho vyšetřovací metody jsou řekněme zajímavé… Často svými pozoruhodnými postupy zapříčinil kolaps místní policie. Nicméně Zdeslavových přehmatů vždy dokázali využít jeho kolegové a případy uzavřeli.

Soukromá detektivní kancelář Lorňon mu i přesto nabídla spolupráci. Jako externista má dopadnout největšího současného kriminálníka Pepu Kuchořízka, který díky znalostem policejního systému stále uniká spravedlnosti. Zdeslavova netradiční technika vyšetřování by totiž mohla arcilotra Pepu vyvést z rovnováhy a Zdeslav by tak konečně mohl triumfálně korunovat svou letitou snahu úspěchem. Členové Lorňonu totiž nestanovili žádné mantinely pro vyšetřování, ani časové, ani finanční, a nechali Zdeslavovi zcela volné pole působnosti.

 

Pepa Kuchořízek

Pepa Kuchořízek alias profesor Kyanid, lord Lotr a baron Rulík. Josef Kuchořízek je padlý detektiv. V policii to dotáhl až na hodnost plukovníka. Pak se zapletl do aféry „Meloun“ a následovala suspendace a pád do morálního bahna. Živen pomstou se vrhl na cestu zločinu.

Začal nenápadně vykrádáním chat v okolí Mníšku pod Brdy (krátká zmínka je v knize Miloslava Švandrlíka Žáci Kopyto a Mňouk na stopě, str. 112). Následovaly zločiny desetiletí, století a tisíciletí. Ruce zákona stále uniká. Poznávací znamení: Má bradavici za pravým uchem.