Barvínek slaví Den Země!

Barvínek slaví Den Země!
18. dubna 2021 Barvínek Autor: Veronika Fráňová

Barvínek slaví Den Země! Ale jak ho oslavíme? Společně se vydáme na dobrodružnou výpravu do říše hmyzu! Navštívili jsme včelín Mendelovy univerzity v Brně a o včelách si povídali s panem Antonínem Přidalem. Barvínek ke Dni Země poslouchejte v úterý 20. dubna od 16 hodin.

úly

A když oslava, tak velkolepá! Na té naší nás nakonec bylo víc jak 700 000 účastníků. A proč tolik? O takové množství včeliček se totiž stará na Mendelově univerzitě v Brně včelař pan Antonín Přidal se svými kolegy. Jako vedoucí Oddělení včelařství si s námi povídal o těchto malých kamarádkách! Nejen, že nás přesvědčil, že z nich ani ve volné přírodě nemusíme mít strach, ale navíc jsme se dozvěděli, že to jsou věrní tvorečkové a členové velké včelí rodiny, která pevně drží pospolu a o kterou se velmi svědomitě stará včelí máma. Ale ani s ní to není, zdá se, úplně jednoduché, jak nám záhy vysvětluje pan Přidal: "Někdy se matce říká nesprávně královna," upozorňuje nás náš host a nadšeně popisuje, jakou nezastupitelnou roli matka ve včelstvu má: "Ona tam rozhodně nekraluje, naopak matka působí v hnízdě na pospolitost, je matkou všech včel a všechno na ní závisí. V případě, že matka uhyne, včelstvo se rozpadne a vznikne chaos."

úl s česnemVe 42 úlech, o které se na Mendelově univerzitě starají, zjara poletuje na 700 000 tisíc včel, v létě dokonce přes dva miliony! Včelky za potravou létají běžně kolem pěti kilometrů, když je nouze nejvyšší, dokážou se ale vrátit i ze vzdálenosti 14 kilometrů. "Jsou skoro jak poštovní holubi, umí se vracet z velkých vzdáleností a orientační schopnosti mají ohromné," nešetří chválou pan Přidal. Samozřejmě nás zajímalo, jestli všechny včeličky obstarávají nektar a pyl, a překvapilo nás, že v úlu jsou úkoly pěkně a důsledně rozdělené a vyletovat za potravou můžou jen ty včelky, které se staly dospělými a ostřílenými včelami. "Dřív nebo později létají všechny včeličky. Ty, co se vylíhnou, pracují zhruba dvacet dnů v úle a později se stávají létavkami," popisuje pan včelař.

Antonín Přidal s Gabčou a Verčou

Jak si včelky zvykají na to, když se úl přestěhuje na úplně jinou adresu? Podle pana Přidala nemusíme mít obavy. "Včely se umí velmi dobře orientovat, umí velmi dobře hledat a výborně si zapamatovat cestu." Při hledání potravy jim pomáhá čich, který mají podle pana včelaře dokonce lepší než psi: "Včely jsou v tomto velmi dobře vybaveny a vůbec bych je v tomto směru nepodceňoval!"

stůl včelaře a klobouk se závojem

 

Mají včely svůj vlastní jazyk? Proč tancují? Je jim během zimních měsíců v úlu zima? A jak se máme chovat v přírodě, abychom včelky zbytečně nenazlobili? Odpovědi na nejen tyto otázky uslyšíte v Barvínku v úterý 20. dubna od 16 hodin, reprízu poslouchejte v sobotu 24. 4. nebo kdykoliv v audioarchivu.

Další fotografie si prohlédněte v galerii.

 

Foto: Veronika Fráňová

Další pořady

Šmrnc

Rozhlasové městečko

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!