Tajemství planety Země

Tajemství planety Země

Pořad v souvislostech


Tajemství planety Země
Budeme vysílat

Jak se otevírají studánky?
Až na konec světa
Až na konec světa
Vysílali jsme


Jak se otevírají studánky?

Za uměním do londýnských ulic a ještě dál

Za uměním do londýnských ulic a ještě dál
Audioarchiv
4. června 2020 Barvínek Autor: Anežka Wiewiorková

Země je místo, které dobře známe, protože na ní žijeme. Nebo ne? V Barvínku společně prozkoumáme výšky i hloubky naší planety. Co uvidíte, když vylezete na ty nejvyšší hory? Prozradí nám to horolezkyně Olga. Jaké to je, ponořit se do hlubin oceánů? O tom bude vyprávět potápěč Richard.

„Když potkáte velrybu, mantu nebo měsíčníka svítivého, to jsou zážitky, které vám už nikdy nikdo nevezme.“ Potápěč Richard Gardlo mluví o svém koníčku s nadšením. Aby ne, vždyť může vidět to, co se skrývá na dně moří a oceánů! Kromě živočichů a rostlin je to taky nebývalé množství vraků. Kolik se jich pod hladinou ukrývá? A je potápění hodně nebezpečné?

„Pokud se velrybě nepřipletete do cesty, že by vás plácla ploutví, tak vám v podstatě nemůže ublížit,“ vysvětluje Richard s tím, že taková zvířata pod hladinou nespatříte jen tak. „Musíte je hledat. Oni jsou tam doma, vyznají se tam. Vědí o vás daleko dřív než vy o nich.“ Co dělají potápěči během výstupu na hladinu, který může trvat klidně 12 hodin? Také to uslyšíte v Barvínku, který vysíláme speciálně ke Světovému dni životního prostředí. Proto se budeme zajímat o to, co můžeme dělat, aby se na Zemi dobře žilo taky dalším generacím.želva

Dozvíme se, jak můžeme planetě pomáhat každý den – a s tím nám poradí Amálka ze střediska ekologické výchovy.  Vysvětlí, že je lepší jíst místní zeleninu než tu, která kvůli nám procestovala kus světa. Uslyšíme, proč je dobře, když přestaneme plýtvat vodou, nebo když budeme nosit oblečení po sourozencích.  

Jak jsme slíbili, navštívíme taky ta nejvyšší místa naší planety, a to s Olgou Novákovou. „Pokud je všechno jak má být, na vrcholu hory člověk vidí jako orel,“ snaží se nám horolezkyně přiblížit, jaký to asi je pocit, stát na osmitisícovce. Proč se trmácet na vysokou horu, když se výhled podobá pohledu z letadla? A proč praví horolezci nepoužívají kyslíkové přístroje? Pusťte si Barvínek v úterý 9. června v 16 hodin nebo v sobotu 13. června krátce po jedenácté dopoledne.horolezecFoto: Pixabay