Filmové cesty na Měsíc

Filmové cesty na Měsíc

Pořad v souvislostech


Výlet na Měsíc
Budeme vysílat

Do světa deskových her s Vláďou Chvátilem
Do světa deskových her s Vláďou Chvátilem
Barvínek
Vysílali jsme


Zdravotní klaun a doktor Miloň Milý

Zdravotní klaun a doktor Miloň Milý

Magazín Barvínku
Audioarchiv
20. května 2020 Barvínek Autor: Anežka Wiewiorková

Které dětské filmy o cestě na Měsíc stojí za shlédnutí? Na to jsme se v posledním Barvínku ptali filmožrouta Radka. Pojďme si připomenout jeho tipy!

Wallace a Gromit: Cesta na Měsíc

Z filmů pro děti - o cestách na Měsíc - se mi jako první vybaví Wallace a Gromit: Cesta na Měsíc. Ve filmu se dozvíte, že Měsíc je celý ze sýru. Z jakého? Chutná prý podobně jako Camembert. Pan Wallace je typický Brit a milovník sýra. Za pomoci svého věrného a chytrého psa Gromita postaví ve sklepě svépomocí raketu, a letí se. Kromě sýrového pikniku je čeká jedno setkání s obyvatelem Měsíce, ale nebudu už dál nic prozrazovat. Celé dobrodružství trvá jen dvacet minut a bylo v roce 1990 nominováno na Oscara.

Já, padouch

Další film, který se mi vybaví, a který asi důvěrně znáte, je Já, padouch. Hlavní hrdina, arcipadouch Gru, plánuje největší loupež na světě – chce ukrást Měsíc pomocí zmenšovacích paprsků. Asi vám neprozradím nic nového, když řeknu, že se v raketě k Měsíci vypraví, zmenší ho do velikosti pomeranče, a má ho v hrsti. Vlci nemají na co výt, surfaři přijdou o odliv a příliv. Ale Gru nemá vyhráno. Po světě totiž chodí mladší, dravější a perspektivnější padouši než on. Mám na mysli Vektora s jeho sépiometem a piranicí. Ou jé! Ve filmu Já padouch jde ale o podstatně důležitější věci, než je krádež Měsíce. Díky originálnímu, pěknému příběhu a neskutečnému humoru patří Já, padouch k tomu nejlepšímu, co filmový rok 2010 nabídl.

mimoni

Cesta na Měsíc

Filmů, ve kterých se létá do vesmíru, a objevují se v nich neznámé planety, je celá řada, ale filmů o návštěvě našeho Měsíce zase tolik není. Zmíním tu ještě animák Cesta na Měsíc z roku 2015. Dvanáctiletý Mike se snaží překazit plány zlotřilého miliardáře, který chce vyčerpat přírodní zdroje Měsíce a zničit americkou vlajku, kterou tam zasadili astronauti z Apolla 11. Moneyballův manévr, lovení lentilek v kosmické raketě nebo Mike a jeho přítelkyně jsou vtipné a milé epizodky. Nadávání mezi kamarády zas tak milé není a americký patriotismus (ve stylu: prohra nepřipadá v úvahu) na vás bohužel číhá v každém filmovém políčku. Nápad, jak se dvě děti a starý pán dostali do vesmíru, je obstojný. Dětský divák si zde udělá jakýs takýs obrázek o tom, jak takové přistání na Měsíci v reálu vypadá. Cesta na Měsíc z roku 2015 je průměrný film.

měsíc_gabzdyl

Baron Prášil

Na závěr musím zmínit ještě legendárního Barona Prášila. Pro dnešní děti jde sice o filmový pravěk, nicméně se může pochlubit skvělými triky, atmosférou, humorem a fantazií, díky kterým je Karel Zeman považován za filmovou osobnost světového významu. Hlavní postavou je Měsíčňan Toník, který se zamiluje do princezny Bianky. Doprovází je Baron Prášil, pro kterého je pobyt v útrobách mořské velryby, let na pařátech obrovitého ptáka, plavba na mořském koníkovi pod vodní hladinou nebo let na dělové kouli všednodenní záležitost. Scéna s kačerem nebo trhání kytky jsou k popukání i v dnešní době. A ještě maličkost. Film byl natočen v roce 1961, a když srovnáte úvod Barona Prášila s dokumentárními záběry Neila Armstronga, jak vstupuje o osm let později jako první člověk na povrch Měsíce, musíte před Karlem Zemanem opět smeknout klobouk.

A to je vše. Děkuji za pozornost. Spěchám totiž do sklepa, kde potají vyrábím hvězdného Gullivera. Jak by řekla má sestra, prudím s tím od rána do večera…

váš Radek

Fotka Měsíce nad Brnem: Pavel Gabzdyl

Fotky Mimoňů:pixabay.com