Morava po pěti letech vyhrála fotbalový duel kněží

19. května 2015 Barvínek, Šmrnc Autor: Filip Breindl

Čechy - Morava 1:3 - takový výsledek přinesl dnešní zápas kněžských výběrů, který se hrál ve středočeském Kostelci u Křížků. Proglas byl na místě a do vysílání živě zprostředkoval průběh druhého poločasu.

(Foto k článku: Rudolf Flasch, více fotografií na stránkách farnosti Říčany)

Úvodní výkop na hřišti malebné vesnice v blízkosti štiřínského zámku a velkopopovického pivovaru obstaral bývalý československý reprezentant František Plass.

Samotné utkání započali aktivněji Moravané, kteří se záhy dožadovali pokutového kopu po faulu na Pavla Foxe Pacnera; asistent rozhodčího však signalizoval postavení mimo hru hostujícího hráče. V 7. minutě zasahoval po další akci Moravy český brankář Jiří Barhoň, který v Kostelci vyrůstal, hřiště však po tomto zákroku opustil - místo v brance zaujal nakrátko františkán Jakub Sadílek a posléze na zbytek zápasu dres s číslem 1 a brankářské rukavice převzal Martin Vlček. Mnoho práce v úvodu utkání neměl, jeho protějšek Jindřich Čoupek naopak musel likvidovat střelu Martina Sklenáře z dálky a po následném rohu v 17. minutě už byl překonán, ale Kryštof Dedek nedokázal míč trefit s plnou razancí a moravští obránci jeho střelu odkopli z brankové čáry.

Další střelecké pokusy končily většinou vedle nebo je obránci zblokovali - po prvním moravském rohu v 27. minutě vysoko přestřelil Jaroslav Knichal a podobně se vedlo také Janu Kotíkovi. O útoky českého týmu se staral především Martin Sklenář, který po sólové akce ze 39. minuty střílel z úhlu doprostřed branky.

Krátce nato se měnilo skóre na druhé straně - Češi ztratili ve středu hřiště míč a Jaroslav Knichal vyslal do úniku po levé straně Pavla Römera. Ten tísněn obránci stihl alespoň z úhlu posunout před branku, Martin Vlček chyboval a míč skončil za jeho zády - 0:1. Odpovědět mohl z trestného kopu Lohel Klindera, jenže trefil zeď, a Jan Kotík při brejku v samotném závěru prvního poločasu podklouzl.

V rozporu s očekávaným náporem českého týmu v druhé půli se brzy po změně stran prosadila Morava - centr Pavla Foxe Pacnera umístil hlavou do sítě Svatopluk Pavlica, jehož v pokutovém území neubránili Marek Sklenář a Jakub Sadílek. Svým pohybem čeští obránci celou gólovou situaci zakryli komentátorům, kteří pak spekulovali o možnosti vlastní branky - tímto se otci Svatoplukovi omlouváme a potvrzujeme, že autorem druhé moravské branky je on.

Martin Sklenář odpovídal střelou vedle, ale vzápětí mohla Morava svůj náskok navýšit - technická střela Daniela Blažkeho z 55. minuty skončila na břevně, pak pálil Petr Káňa vedle a následující závar řešil razantní zákrok Martina Vlčka. Vzápětí se opět do střelecké pozice dostal Martin Sklenář, ale nejprve zblízka trefil Jindřicha Čoupka a jeho další pokus Moravané zblokovali.

V 72. pak předvedli další přímočarou akci, po které Petr Káňa nalezl na pravé straně pokutového území volného Pavla Pacnera Foxe a ten prostřelil Martina Vlčka - 0:3. Hosté se pak stáhli do obrany, odkud hrozili rychlými protiútoky, o které se starali zejména Jaroslav Knichal, Svatopluk Pavlica a Pavel Römer. Především ale důkladně střežili české útočníky a domácí se zkoušeli prosadit zdálky - zvláště střela Jakuba Sadílka byla hodná pozornosti, skončila ale vedle branky Jindřicha Čoupka.

Martin Sklenář se dokázal individuálně prosadit až v poslední pětiminutovce a moravský brankář tak přišel o čisté konto. I když hostitel akce Kosťa Mikolajek v této fázi nabádal kostelecké publikum k razantní podpoře české ofenzívy, už k zásadnějšímu ohrožení branky nedošlo. Morava tak v zápasech hraných dvakrát do roka zvítězila po pěti letech, Čechy naopak po své porážce a předchozí remíze v Tvarožné zahájili sérii čekání na výhru.

Čechy - Morava 1:3. Hráno v Kostelci u Křížků 19. května 2015

branky: 86. Martin Sklenář - 41. Pavel Römer, 49. Svatopluk Pavlica, 72. Pavel Pacner Fox

střely: 13:10, rohy: 13:9, fauly: 3:4, ofsajdy: 1:2, poločas 0:1

Čechy: Jiří Barhoň (Plzeň), od 7. minuty Martin Vlček (Sedlec-Prčice) - Jakub Sadílek OFM (Praha-Spořilov), Marek Hric (Ostrov a Jáchymov), Matěj Baluch OPraem. (Říčany), Kryštof Dedek (Plzeň) - Konstantin Mikolajek OPraem. (Říčany), Marek Sklenář SDB (Praha-Kobylisy), Lohel Klindera OPraem. (Praha-Košíře), Libor Buček (Klenčí pod Čerchovem), Zdík Jordánek OPraem. (Milevsko) - Martin Sklenář (Kolín), střídali Manuel Lobo (Praha, Opus Dei), Pavel Ruml (vojenský kaplan, duchovní ČCE).

Morava: Jindřich Čoupek (Přímětice) - Jan Bleša (Kelč), Stanislav Suchánek (Lipník nad Bečvou), Ondřej Jirout (Náklo), Martin Hönig (Znojmo) - Jan Kotík (Brno-Řečkovice), Miloš Mičánek (Luka nad Jihlavou), Petr Káňa (Šumperk), Jaroslav Knichal (vojenský kaplan) - Svatopluk Pavlica (Uničov), Pavel Fox Pacner (Mikulov), střídali Pavel Römer (Ivančice), Daniel Blažke (jáhen, Přímětice), Bedřich Horák (Mistřín)

rozhodčí: Zdeněk Bernard - Jaroslav Lerch, Václav Novák, 30 diváků