Na skok k Líšeňskému kostelíčku

Na skok k Líšeňskému kostelíčku

Pořad v souvislostech


Barvínek v terénu: Kapličky
Budeme vysílat

Barvínek
Salesko 2 - Den Matek
Barvínek
Vysílali jsme


tradice a zvyky

Salesko 1 - Apríl

Naše řeč - naša reč
Audioarchiv
17. května 2021 Barvínek Autor: Veronika Fráňová

Vídáme je v krajině, jsou svědky dějin i současných událostí, každá z nich vypráví jiný příběh. Taky jste někdy přemýšleli nad tím, odkud se v krajinách vzaly kapličky? Co symbolizují a kdo je postavil? A jaký je rozdíl mezi kaplí, kapličkou a božími muky? Protože i nás tyto otázky pálily, vydali jsme se pro odpovědi na poutní místo v Brně-Líšni, ke kapli Panny Marie Pomocnice, které nikdo neřekne jinak než Líšeňský kostelíček.

Kaple Panny Marie Pomocnice v Brně-Líšni stojí na menším kopci, který nese názevkaplička "Kostelíček", ale přesto je dostatečně vysoko nad městem, a jakoby dohlíží na celou městskou část Líšeň, ale také na celé Brno. Stojíme před kapličkou a otevírá se nám nádherný výhled do kraje. Vítr u kapličky je ovšem natolik silný, že se před ním nakonec ukryjeme dovnitř do kaple. O Líšeňském kostelíčku, a nejen o něm, si povídáme s našimi průvodci paní Marií Pospíšilovou a panem Ivanem Slavíčkem, kteří patří ke starousedlíkům a mají ke Kostelíčku velmi osobní vztah.

společná fotka

Kostelíček patří spolu s Vranovem a Křtinami k velmi oblíbeným moravským poutním místům. Svou polohou a krásným okolím je oblíbený nejen jako místo odpočinku, ale také je to místo, kam se lidé schází ke slavení venkovních mší svatých, k osobní modlitbě nebo k modlitbě křížové cesty. Je to také místo, kde chce nemalé množství snoubenců uzavřít sňatek. V červnu je Kostelíček rovněž zapojen do akce Noc kostelů, hlavní pouť se ale koná až 2. července na svátek Navštívení Panny Marie.

IMG_8039Stejně jako jiná místa je i kaple Panny Marie Pomocnice opředena legendami. "Má to takovou starou historii. Původně to tu bylo opuštěné, byly tu stromy a náletové dřeviny. Ale v době barokní si to panství líšeňské koupila paní Eliška Bergová z Bergu, a ta podle legendy měla slepého synáčka. Chodila sem na ten kopec, velice smutná, modlit se k Panně Marii. Jednoho dne se ale stalo, že ten synáček najednou zavolal, 'Maminko, podívej se! Tam ve křoví se něco třpytí!'. Podle legendy tam uviděl zjevení Panny Marie. Paní Bergová z Bergu podle toho poznala, že ten chlapeček vidí, že se uzdravil, a z vděčnosti pak na tom kopci postavila první kapličku, nejdříve dřevěnou, později zděnou, a to byl právě první kostelíček," popisuje pan Slavíček. Ani Kostelíčku se ale později nevyhnula pohnutá historie a tragédie - byl zbourán. Podle pana Slavíčka je ale jedna věc jistá: "I kdyby legendy neměly úplně historický kontext nebo základ, tak to, že se tady lidé na tomto místě už tolik set let modlí, tak to z toho místa činí místo jedinečné. Proto to sem lidi táhne, i když jsou nevěřící a neví proč, tak to je síla modlitby a toho, kde to nebe se k nám sklání."

Líšeň, 18. stoletíČím si kaplička získala srdce našich průvodců? "Je to pro mě místo, kde se mohu modlit za svůj domov. V okolí jsou domy, ve kterých bydlí lidé, které jsou mi blízcí a které mám v srdci," říká paní Marie, pan Slavíček ji s úsměvem doplňuje: "Pro mě je to místo, kde se nás dotýká Bůh a kde můžeme té naší nebeské mamince Panně Marii říct to, co máme v nitru. Co máme rádi, co nemáme rádi, co nás trápí, na co se těšíme. Člověk se tu cítí jako doma."

Barvínek v terénu poslouchtejte v úterý 18. května od 16 hodin, reprízu v sobotu 22. května v 11 hodin a poté kdykoliv v audioarchivu!

 

kaplička uvnitř

výhled na Brno

výhled na Líšeň

výhled na Pálavu

zdroj foto: Veronika Fráňová

Další pořady

Šmrnc

Rozhlasové městečko

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!