Na vrcholky hor s Karolínou Grohovou

Na vrcholky hor s Karolínou Grohovou

Pořad v souvislostech


Barvínek o skialpinismu
Budeme vysílat

Magazín Barvínku
Magazín Barvínku
Sluchátko
Vysílali jsme


Výlet na Měsíc

Výlet na Měsíc

Cyklo-Barvínek
Audioarchiv
9. března 2021 Barvínek Autor: Štěpánka Minárová

Zasněžené kopce, pohled z vrcholků hor, volný terén – teď už zbývá jen pořádně se odpíchnout hůlkami, ladně se pustit dolů a vychutnat si jízdu otevřenou krajinou. Taková je odměna pro skialpinisty za jejich několikahodinový výstup. A my se za touto krásou vydáme společně s naším hostem Barvínku!

V Barvínku jsme si povídali s Karolínou Grohovou, která dobyla řadu takových vrcholků u nás i ve světě a je pětinásobnou držitelkou titulu mistryně republiky ve skialpinismu.

Karolína Grohová při výstupuNa horách se Karolína cítí jako doma – nejenže se skialpinismu věnuje závodně, ale šla také ve šlépějích svých rodičů a trénuje mladé nadějné skialpinisty. „Je to radost s nimi spolupracovat. Tvořím jim tréninkové plány, musíme konzultovat jejich pocity a nějaké jejich hodnoty z toho tréninku, aby to někam spělo a mělo to ten správný efekt.“ Na lyžích se Karolína Grohová běžně pohybuje také mezi domovem a Špindlerovým Mlýnem, kde působí jako učitelka na místní základní škole. „Vstanu v brzkých hodinách (…) buď běžím, nebo třeba jedu na kolečkových lyžích, cestou potkávám žáky, kteří na mě mávají, pak si odučím to, co mám, a velmi často po výuce pokračuji zase dál do hor,“ říká s úsměvem.

Na otázku, co ji na skialpinismu baví, odpovídá: „Miluji zimu a lyže na nohách,“ a vzápětí dodává: „Ten svobodný pohyb, který nám skialpinismus dopřává, to je to, co mě na tom opravdu baví.“ Podle Karolíny může se skialpinismem začít úplně každý: „Když umíte chodit, tak umíte chodit i na skialpech. Je to ten nejpřirozenější pohyb.“ A co by tedy poradila ostatním, kteří by si chtěli skialpinismus vyzkoušet? Začátečník by si měl podle Karolíny nejdřív rozmyslet a naplánovat „kam chce vyrazit, ať si zjistí, jaké je počasí (…) ať se k tomu vybaví péřovkou, větrovkou, svačinou a kamarádem.“

skialpinismus_Karolina_a_pratele

Pokud byste se i vy rádi vydali ve stopách Karolíny a dozvěděli se toho o skialpinismu víc, poslouchejte Barvínek v úterý 9. března od 16 hodin, v repríze v sobotu 13. března od 11 hodin, nebo potom kdykoliv v audioarchivu.

 

 

Foto: archiv Karolíny Grohové