Návštěva u bratrů benediktinů aneb „Dělejte to, co je potřeba!“

Návštěva u bratrů benediktinů aneb „Dělejte to, co je potřeba!“

Pořad v souvislostech


Barvínek v terénu: Benediktinský klášter Rajhrad
Budeme vysílat

Jak se otevírají studánky?
Až na konec světa
Až na konec světa
Vysílali jsme


Jak se otevírají studánky?

Za uměním do londýnských ulic a ještě dál

Za uměním do londýnských ulic a ještě dál
Audioarchiv
16. srpna 2021 Barvínek Autor: Gabriela Pechová

Každý bydlíme v bytě nebo v domě, u každého z nás to funguje asi podobně - máme kuchyň, koupelnu, jídelnu, ložnici a pokojíček, kde máme své království. Jaké to ale je bydlet v klášteře? Vydejte se s Gabčou a jejím průvodcem bratrem Františkem v úterý 17. srpna v 16 hodin na prohlídku do Rajhradského kláštera, domova bratrů benediktinů!

Jednoho teplého letního dne jsem se vydala do Benediktinského opatství v Rajhradě. Netrvalo dlouho a zjistila jsem, že je opravdu rozlehlé! Než jsem našla místo, kde jsem se měla setkat se svým průvodcem, navštívila jsem místní chrám, nakoukla do muzea a stihla prozkoumat i rozsáhlý dvůr, kde mniši chovají všemožná zvířátka. Nakonec jsem svého průvodce, bratra Františka, nalezla. Společně jsme zamířili do klášterní zahrady a já se konečně dozvěděla, podle čeho se takový benediktin pozná. Jak mi bylo hned vysvětleno, podle bratra Františka má každý bratr svůj „dresscode“. „Je to docela těžké, protože podle toho, co kdo dělá, tak takové nosí oblečení,“ zněla jeho odpověď. Popravdě, nebyla úplně tak jednoznačná, jak jsem očekávala. Totiž, pokud jste to nevěděli stejně jako já, tyto mnichy můžete potkat v montérkách, obleku, ale samozřejmě i v jejich řádovém oblečení - hábitu, ten však neoblékají tak často, jak bychom čekali.

rajhradské opatství

Řád benediktinů, jak už název napovídá, založil svatý Benedikt z Nursie. Samozřejmě mě zajímalo, co na něm má rád můj průvodce, bratr František. „Jestli bych měl na svatém Benediktovi něco vyzdvihnout, za co bych řekl: Jo, to byl showman!, tak je to vlastně za to, že v době, kdy žil, dokázal myslet dopředu.“ Podle bratra Františka si představitel jejich řádu „dokázal uvědomit, že možná podle těch pravidel budou chtít žít mniši někde jinde než v Monte Cassinu, a to nejenom za rohem, ale i v jiných zemích, kde mají jiné podnebí a jiné možnosti.“

rekonstruovaná vitráž do rajského dvora_rajhrad

Řád benediktinů se řídí řeholí, což je návod a souhrn pravidel daného řádu. Řehole svatého Benedikta není vůbec krátká, dopočítali byste se 73 kapitol, ale sv. Benedikt v ní nabízí také všeobecné rady a připomínky. Bratr František mi popisuje pokrokové myšlení zakladatele jejich řádu na dalším příkladu. Svatý Benedikt se prý nechal slyšet: „Kdyby náhodou někdo přišel na něco lepšího, bylo by to potřeba upravit podle toho, kde budou ti bratři žít, ať to udělá. Protože já určitě nemám patent na rozum,“ a můj průvodce to doplňuje s tím, že toto je opravdu ta věc, pro kterou si zakladatele řádu opravdu cení.

modlící se rajhradský benediktin

Pokud byste se rádi dozvěděli, jak vypadá den bratrů benediktinů, co mniši dělají ve svém volném čase, o jaká zvířátka se u nich v klášteře starají nebo jestli má jejich řád opata, tak si nalaďte Radio Proglas v úterý 17. srpna v 16 hodin, reprízu v sobotu 21. srpna krátce po jedenácté, nebo si tento díl Barvínku poslechněte kdykoli v audioarchivu!

pávi v rajském dvoře rajhradského opatství

foto: fr. František Jan Teister OSB