Po Brně šalinou s řidičem Karlem: Vždy se těším na to, až si sednu do kabiny a svezu lidi

Po Brně šalinou s řidičem Karlem: Vždy se těším na to, až si sednu do kabiny a svezu lidi

Pořad v souvislostech


Po Brně šalinou
Budeme vysílat

Vyrob si sám: Artcamp v Jurkovičově vile
Vyrob si sám: Artcamp v Jurkovičově vile
Zamlsej si s Barvínkem
Vysílali jsme


Lezec Adam Ondra: Hlavně dělejte, co vás baví
Jukebox Barvínku

Až na konec světa
Audioarchiv
12. dubna 2021 Barvínek Autor: Veronika Fráňová

V Barvínku pokračujeme v cyklu o povolání! Tentokrát jsme se za naším hostem vydali do terénu, a to na konečnou zastávku tramvajové linky č. 2 u brněnského Ústředního hřbitova. Tam jsme se setkali s Karlem Kozlem, řidičem tramvaje (nebo jak my v Brně říkáme šaliny), se kterým jsme se pak svezli z konečné na konečnou a mezitím ho stihli pořádně vyzpovídat!

Řidič Karel

Odkud se u něj vzala láska k dopravním prostředkům? A proč se rozhodl stát se řidičem právě šaliny?

Nadšení pro dopravu lze u Karla vypozorovat na první pohled. Na otázku, jak moc má rád šaliny na stupnici od jedné do deseti, pohotově odpoví: „Jedenáct!“ Přiznává, že už odmala bylo jeho velkým snem řídit šalinu: „Už od dětství mě zajímaly dopravní prostředky. Bydlel jsem v ulici, po které jezdily dvě tramvajové linky, a tak jsem k nim získal větší lásku než k trolejbusu nebo autobusu.

Linka č. 2

Co ho na jeho práci nejvíc baví? S širokým úsměvem odpovídá: „Těžko říct. Mě to asi baví prostě celé. Vždycky se velmi těším, když si můžu sednout do kabiny a projet se městem a svézt lidi.“ Ačkoliv musí na ranní směnu vstávat někdy i ve čtyři hodiny ráno a jindy naopak jezdí po Brně dlouho do noci, vůbec si nestěžuje. Na druhou stranu ale přiznává, že jeho profese je přece jen náročná: „Určitě je to náročné na soustředění, nikdy nevím, kdy mi tam někdo vběhne, nebo vjede auto. Jsou to věci, které se mohou stát, a občas tomu řidič nemůže zabránit.

Palubní deska

 

Proč se v Brně jezdí šalinou a ne tramvají? Jak fungují výhybky? Kdo je to šotouš? A jaké hlášení pouští Karel nejčastěji? A co by rád popřál klukům a holkám?

 

Na cestu šalinou po Brně se s námi vydejte v Barvínku v úterý 13. dubna od 16 hodin, v repríze v sobotu 17. dubna od 11 hodin, nebo potom kdykoliv v audioarchivu.

Depo

 

Foto: Karel Kozel, Veronika Fráňová