Po stopách legionářů

Že nevíte, kdo to byl legionář a co pro naši zemi udělal? Nebo to víte, protože jím byl váš prapradědeček a vy se jen toužíte dozvědět, jak si na cestách po ruské železnici žil? Ať tak či onak, vydejte se s námi na cestu po stopách těchto hrdinů!
S Verčou jsme se v jeden říjnový pátek vydaly do Sokolnic u Brna. Tam totiž zastavil Legiovlak, který jezdí po našich kolejnicích už 6 let! Je to takové pojízdné muzeum, které ukazuje, jak se legionářům, tedy našim československým vojákům, kteří bojovali v zahraničí za 1. světové války, žilo.
Na starosti nás měl průvodce Milan, ten nám ukázal několik vagonů. Dostaly jsme se tak do zdravotního nebo spacího vozu. Spaní v ruských mrazech nebylo vůbec příjemné. „Legionáři popisují ve svých denících, že i když bylo v kamínkách zatopeno, stejně se museli schoulit do klubíčka kolem kamen a noc přečkat a vydržet,“ popsal náš průvodce a dodal, že se někdy staly takové kuriozity, že voják, který usnul opřený o stěnu, k ní do rána přimrzl a ostatní jeho spolunocležníci ho od ní museli doslova odlepit.
Pokud jste zvědaví na další historky, které se legionářům přihodily, nebo na to, co v legionářské mluvě znamená „brajgl“ či „lakování telegrafních sloupů“ (věřte, že to není to, co vás jako první napadne :-)), laďte v úterý 10. listopadu, přesně v 16 hodin Barvínek, který připomene den válečných veteránů!
Pokud jste nedočkaví, jak to v Legiovlaku vypadalo, s Verčou jsme si zahrály na fotografky a připravily galerii!
Pohled na Legiovlak
Legionář, který nás hezky přivítal.
ZapisovnaZdravotnický vůz
Slovníček legionářské mluvy
Verča a pan průvodce Milan