Pohyb by nás měl naplňovat: Nejen o správném cvičení s fyzioterapeutkou Dominikou Pechovou

Pohyb by nás měl naplňovat: Nejen o správném držení těla s fyzioterapeutkou Dominikou Pechovou

Pořad v souvislostech


Barvínek o povolání: Fyzioterapeut
Budeme vysílat

Magazín Barvínku
Magazín Barvínku
Sluchátko
Vysílali jsme


Výlet na Měsíc

Výlet na Měsíc

Cyklo-Barvínek
Audioarchiv
21. září 2021 Barvínek Autor: Štěpánka Minárová

Pohyb patří k našemu každodennímu životu. Chodíme, běháme, sportujeme a různým způsobem tak zatěžujeme naši pohybovou soustavu. Určitě každého z nás někdy bolela záda nebo jsme cítili po delším běhání namožené svaly. Většinou si s tímto typem problémů tělo poradí samo a bolesti odezní. Jsou ale situace, kdy se neobejdeme bez odborné pomoci. Naštěstí se můžeme svěřit do rukou profesionálů. Nejen s bolestí zad nebo rozhýbáním těla po úrazu si poradí fyzioterapeuti. A jak taková pomoc vypadá, to nám prozradila Dominika Pechová, se kterou jsme si povídali v Barvínku v dalším dílu z cyklu o povolání.

fyzioterapie_Pixabay_2021 "Když vás něco bolí, nebo když si něco zlomíte, tak potom, co proběhne hojení například zlomené nohy, tak jdete k fyzioterapeutovi. Ten vám pomůže končetinu rozhýbat, správně ji zatížit, abyste ji mohli bezbolestně používat a tělo nepřetěžovali a nebolela vás pak třeba i jiná část těla. Zkrátka fyzioterapie nám pomáhá se rozhýbat a dostat se zpátky k běžným činnostem," shrnuje Dominika.

Jak bychom měli správně oslovovat fyzioterapeuta bez toho, aby se nám při tom zamotal jazyk? Dominika se setkává v nemocnici s různými osloveními, která ale nejsou vždy úpně správná. Proto určitě vynechejte oslovení sestřičko nebo sestřenko. "Chybu ale určitě neuděláte, pokud nás oslovíte paní fyzioterapeutko nebo teraputko," uzavírá Dominika.

Co je pro Dominiku úspěchem její práce? "To, když pacient pochopí své tělo a uvědomí si, proč je výhodné cvičit. Pro pohyb se nadchne a snaží se mu věnovat, ideálně pak už fyzioterapii nepotřebuje a s menšími problémy si dokáže poradit sám," vysvětluje Dominika.

Jedno takové preventivní cvičení si můžete vyzkoušet přímo při poslechu našeho rozhovoru. Dokonce při něm můžete sedět, lépe řečeno musíte. Dominika nám totiž vysvětlila a názorně ukázala, jak by takové správné sezení mělo vypadat.

 

Pohyb bychom měli dělat pro zábavu, mělo by nás to naplňovat.

 

Jaký sport je pro naše tělo nejlepší? Obecně platí, že mezi nejvhodnější sporty patří plavání, kolo a běžky. Dle Dominiky je ale určitě dobré dělat to, co nás baví. "Pohyb bychom měli dělat pro zábavu, mělo by nás to naplňovat," ujišťuje nás.

Co všechno musí Dominka pro výkon své profese znát a umět? Jak vypadá takový den fyzioterapeuta? A co musí během svého pracovního dne zvládnout? Na tyto otázky nabídneme odpověď v Barvínku v úterý 21. září od 16 hodin, v repríze v sobotu 25. září od 11 hodin, nebo potom kdykoliv v audioarchivu.