S Barvínkem na rybách: Když někdo vodě pomůže, ona si to pamatuje, vrátí mu to milionkrát

S Barvínkem na rybách: Když někdo vodě pomůže, ona si to pamatuje, vrátí mu to milionkrát

Pořad v souvislostech


S Barvínkem na rybách
Budeme vysílat

Jak se otevírají studánky?
Až na konec světa
Až na konec světa
Vysílali jsme


Jak se otevírají studánky?

Za uměním do londýnských ulic a ještě dál

Za uměním do londýnských ulic a ještě dál
Audioarchiv
15. června 2021 Barvínek Autor: Gabriela Pechová

Skoro u každé řeky nebo rybníka potkáte chlapíky v zeleném sedící na malé stoličce, před sebou nahozenou udičku, a když se zadaří, po chvíli drží v náručí pěknou rybu a po tváři se jim rozlévá široký úsměv! No tušíte správně, jde o pány rybáře! V Barvínku jsme se vydali k řece Svitavě s cestovatelem a rybářem Milanem Rozsypalem a povídali si nejen o rybaření, ale také o rybářských expedicích do různých koutů světa.

Milan Rozsypal je rybář, cestovatel a fotograf. Je jedním z nejuznávanějších rybářů v České republice a ryby loví jak na své oblíbené řece Svitavě, tak po celém světě. Navštívil například Jihoafrickou republiku, Mongolsko, Aljašku, Sibiř nebo Skandinávii.

Milan Rozsypal

Dobrodružných historek z výprav má opravdu spoustu – své zážitky si ovšem nenechává pro sebe. Pravidelně o svých zkušenostech píše články do odborných časopisů a také o nich vypráví na cestovatelských besedách, kde je doplňuje autorskými fotografiemi z cest.

S Milanem se setkáváme na břehu brněnské řeky Svitavy v městské části Maloměřice. Na první pohled jde vidět, že nechytá proto, aby získal co největší úlovek. O rybách a samotném rybaření mluví s upřímnou láskou. A už za chvíli nám vysvětluje, že člověk musí vodě umět naslouchat, protože „když někdo vodě pomůže, tak ona mu to nevrátí stokrát, ale milionkrát."

řeka a pohoří

Sám si prý záznamy o velikosti vylovených ryb nevede. I tak si může připsat na své konto rekordy jako je 180 kilogramový žralok nebo skoro dvoumetrový sumec. Přirozeně nás zajímalo, jaké to je zápasit s takovými rybími obry?

„Ani si to takto neuvědomuji. Ale první takové rozčarování přišlo, když jsme chytávali v Africe žraloky z pláže a ten žralok zabral a člověk ho tahal půl hodiny," popisuje náš host zážitky z lovení ryb v Jihoafrické republice.

žralok

Záda bolela, ruce byly vytahané. A najednou člověk cítil, že mu skytla naděje, že už toho žraloka táhne ke břehu! Ten ale najednou ucítil, že jde na tu mělčí vodu a že je v nebezpečí. A tak vyrazil na další výpad a dál na moře. Táhl mě podél pláže a já jsem za ním utíkal třeba půl hodiny. A pak už byla tma a do toho třeba i mrholilo, mlátily do toho vlny a já jsem si říkal, to snad není pravda. Přijeď ke břehu! Já tě jenom odháknu a vrátíme tě do vody. My ti nic neuděláme, pustíme tě!" vypráví poutavě Milan Rozsypal. Ale samozřejmě je pak člověk rád. Žraloka jsme osvobodili, vyfotili, počkali na silnou vlnu a pustili do zpátky do moře," dodává s úsměvem.

sobi na břehu řeky

kiosek na Aljašce

Co netradičního se mu podařilo vylovit z vody? Jaké to je rybařit na Sibiři, na Aljašce nebo v Mongolsku? Má někdy strach? Co ho na rybaření nejvíce baví? Na které místo by se chtěl vrátit si zarybařit? A proč si myslí, že rybaření je jeden velký mýtus?

s cestovatelem a rybářem Milanem Rozsypalem

Barvínek na rybách poslouchejte v úterý 15. června od 16 hodin, v sobotu 19. června v repríze krátce po 11. hodině a také kdykoliv v audioarchivu.

Fenka Amálka, věrná průvodkyně při rybolovuzaseknutá ryba    

řeka z ptačí perspektivy

 

foto: Veronika Fráňová, Radio Proglas, archiv Milana Rozsypala