Nejen do Krkonoš s horským záchranářem

Nejen do Krkonoš s horským záchranářem

Pořad v souvislostech


Barvínek o povolání: Horský záchranář
Budeme vysílat

Magazín Barvínku
Magazín Barvínku
Sluchátko
Vysílali jsme


Výlet na Měsíc

Výlet na Měsíc

Cyklo-Barvínek
Audioarchiv
11. května 2021 Barvínek Autor: Štěpánka Minárová

Barvínku jsme se v cyklu o povolání vydali na další výpravu. Tentokrát byla dobrodružná a vedla přes zvlněnou kopcovitou krajinu až k nejvyšším vrcholům hor. A kdo by znal hory a jejich zákoutí lépe než ten, kdo je pravidelně zdolává a cítí se v nich jako doma? Radek Groh je nejen vynikající skialpinista, horolezec a běžec, ale také záchranář. Pracuje jako dobrovolný člen Horské služby ČR ve Špindlerově Mlýně. A právě s ním jsme si povídali o tom, jak taková práce horského záchranáře vypadá.

Fitz RoyLásku k horám Radek nezapře: „Mně se na horách vždycky strašně líbilo, hodně jsem se tam pohyboval jako sportovec, když jsem závodil na skialpech nebo když jsem lezl po horách. A říkal jsem si, že je to prima, že si to tam hodně užívám,“ popisuje svoji vášeň. A to už byl jen krůček k tomu, aby svoje zkušenosti a schopnosti využil při pomoci lidem, kteří se ocitnou na horách v nouzi a nebezpečí. Taková byla jeho cesta k Horské službě České republiky.

Groh Radek24 hodin, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce – takto nepřetržitě horská služba České republiky funguje. „Zásahy se v zimě a v létě liší, ale jinak je to těžiště práce záchranné služby právě v zásazích na sjezdovce, když se lyžaři poraní a poskytuje se jim bezprostřední předlékařská pomoc. A pak s rozmachem skialpinismu jsou to samozřejmě akce v terénu. V létě to jsou často zásahy, když se poraní cyklista, nebo pátrací akce,“ vyjmenovává Radek nejčastější výjezdy horské služby. „Nejde ale jen o tu záchranu, ale také jde o prevenci, aby se návštěvníci hor nedostali do ohrožení.“ V tomto směru dle Radka horská služba odvádí velmi dobrou práci.

Radek Groh běžecLákalo by vás stát se právě záchranářem? „V podstatě je to relativně dlouhý proces,“ vysvětluje Radek. Připravte se na roli tzv. čekatele, kdy sledujete zkušenější kolegy a učíte se od nich. Čeká vás také letní a zimní škola, po které následují závěrečné zkoušky. Pokud se vám podaří toto všechno úspěšně absolvovat, stáváte se dobrovolným záchranářem horské služby a vyrážíte společně s ostatními na svůj první výjezd.

bernardýnA jak takový výjezd horské záchranné služby vypadá? Co dělat v případě, když někoho zavalí lavina? Myslíte, že záchranářům pomáhají v těchto případech bernardýni? Odpovědi nejen na tyto otázky nabídne Barvínek v úterý 11. května od 16 hodin, v repríze v sobotu 15. března od 11 hodin, nebo potom kdykoliv v audioarchivu.

Foto: pixabay.cz, archiv Radka Groha