Slavíme Světový den vody!

Slavíme Světový den vody!

Pořad v souvislostech


Slavíme Světový den vody!
Budeme vysílat

Indiáni v Anthroposu
Život jako vystřihovánka
Ministranti v akci
Vysílali jsme

Jukebox Barvínku

Bylinkový Barvínek

Bylinkový Barvínek
Audioarchiv
21. března 2022 Barvínek Autor: Štěpánka Minárová

Na 22. března připadá Světový den vody. My si o vodě, její důležitosti, ale i o různých zajímavostech s ní spojených, budeme povídat společně s Annou Slavíkovou z LIPKY v úterý 22. března od 16 hodin.

Světový den vody vyhlásila roku 1993 Organizace spojených národů, aby připomínal její důležitost pro naši celou planetu. Často si jí totiž zapomínáme vážit. Jsme zvyklí, že voda je všude, otočíme kohoutkem a ona teče. Přitom právě podle OSN je na světě více než miliarda lidí, kteří nemají přístup k nezávadné pitné vodě.  

Proč je pro nás voda tak důležitá? První co nás napadne je pití. "Voda je ale prostoupená úplně vším, to, že tady máme atmosféru, že tady dýcháme, že tady ten náš život může být, tak na tom má podíl právě voda," vysvětluje Anička a dodává: "Například vodní pára je skleníkový plyn, zachytává teplo, díky tomu tady může být optimální teplota pro vznik života."


vodovodní_kohoutek_Pixabay_2022

Kde vzniká voda? Dle Aničky není možné určit, kde je její začátek, jedná se o neustálý koloběh. Každá kapka vody, která dopadne na zem, se vsákne do půdy, část se odpaří a část odteče společně s řekami. "Tím, že kapka doputuje do moře, tak se ten koloběh neuzavírá, protože i z toho moře dochází k odpařování, vznikají srážky, ty zase putují na pevninu a takto je to stále dokola," uzavírá Anička.

A vodu musíme ale pečovat. Právě činnost člověka má zásadní vliv na kvalitu a její množství kolem nás. "Důležité v tomto směru je pečovat o krajinu, zachovávat lužní lesy, přirozenou záplavovou oblast, kde se voda může rozlít a zachytit, což je mnohem efektivnější než třeba stavba přehrad," vysvětluje Anička.

Odkud se voda bere? Jak vzniká déšť? Čím a jak voda ovlivňuje náš život? A co pro její kvalitu můžeme udělat my? Příběh vody nám v Barvínku bude vyprávět Anička Slavíková z brněnské LIPKY, školského zařízení pro environmentální vzdělávání. Poslouchejte v úterý 22. března od 16 hodin, v sobotu 26. března krátce po jedenácté a poté kdykoliv v audioarchivu!