Vyplouváme za rytířem dalekých moří

Vyplouváme za rytířem dalekých moří!

Pořad v souvislostech


Rytíř dalekých moří
Budeme vysílat

Děvče u plotny
Prosincový magazín
Prosincový magazín
Vysílali jsme

Jukebox Barvínku

S Aničkou a Jendou na skok v Zambii

S Aničkou a Jendou na skok v Zambii
Audioarchiv
4. září 2020 Barvínek Autor: Anežka Wiewiorková

Víte, kdo to byl rytíř z Dalekých moří? Za co získal český lékař a botanik Jindřich Vávra tento vznešený titul? A proč se na jeho dobrodružné výpravy do vnitrozemí nehlásilo mnoho dobrovolníků? To uslyšíte v dalším Barvínku, ve kterém se vydáváme na moře a do velké dálky!

Jindřich Vávra byl už jako mladý kluk nadšený botanik, který svým zájmem o rostliny nejspíš vyděsil své rodiče, když jim na zahradě vytvořil džungli ze svých botanických objevů. Jeho vášeň ho přiměla studovat medicínu a budoucí povolání námořního lékaře vytvořilo perfektní podmínky pro to, aby mohl objevovat dosud nepojmenované rostliny. Některé dokonce nesou jeho jméno!

Ze svých cestloď ale nepřivážel jenom herbáře, sesbíral množství zajímavých suvenýrů, ke kterým patří také celá samurajská zbroj! Jako vzpomínka mu zároveň sloužily velké fotografie, které teď můžete spolu s dalšími věcmi po Jindřichu Vávrovi obdivovat v brněnském Anthroposu. My jsme si povídali s Petrem Kostrhunem, který výstavu společně s kolegy připravil. Historky ze zámořských plaveb v 19. století uslyšíte v úterý 8. září od 16.00 nebo v sobotu 12. září krátce po jedenácté dopoledne.

Foto: Pixabay.com