Designérem ve vile Dušana Jurkoviče

Designérem ve vile Dušana Jurkoviče

Pořad v souvislostech


Vyrob si sám: Artcamp v Jurkovičově vile
Budeme vysílat

Čeští patroni - 100 let republiky
Čeští patroni - 100 let republiky
Říjnový magazín
Vysílali jsme


Barvínek o povolání: Fyzioterapeut

Barvínek o povolání: Fyzioterapeut

Do světa Večerníčků
Audioarchiv
31. července 2021 Barvínek Autor: Veronika Fráňová

Vyrob si sám. Za tímto názvem se ukrýval artcamp pořádaný Moravskou galerií v Brně. A co víc! Kluci a holky, kteří se účastnili tohoto uměleckého příměstského tábora, měli možnost strávit týden v prostorách víc jak stoleté Jurkovičovy vily, jedné z nejvýznamnějších památek secesní architektury v Brně. S Barvínkem jsme se vydali zjistit, jak tento artcamp probíhal, a vyzpovídali jsme jak děti, tak organizátory!

lampa_z_latí_Proglas_2021

Není náhoda, že artcamp Vyrob si sám se odehrával přímo v prostorách Jurkovičovy vily a v přilehlé zahradě. Autor a vlastník vily, Dušan Samo Jurkovič, byl významých architektem a návrhářem nábytku. Sám Jurkovič pocházel ze Slovenska, ale vítr ho během života zavál i do Brna, kde později žil a tvořil. Jeho díla ale můžeme vídat po celé republice - určitě zpozorněte, až uvidíte lázeňské domy v Luhačovicích či v Novém Městě nad Metují nebo výletní ubytovny Pustevny na Radhošti.

Jak už název artcampu sliboval, celý týden se nesl v duchu vyrábění a tvoření s důrazem na design. Inspiraci mohli účastníci artcampu čerpat po celý týden přímo od Dušana Jurkoviče. "Během artcampu probíhají výtvarné aktivity, hlavně umělecké. Děti si zkouší umělecké techniky, snaží se tvořit a kreativně uvažovat," říká Romana, jedna z organizátorek artcampu.

pracovní_plocha_Proglas_2021

"To téma je pro ně atraktivní. Propojili jsme téma Dušana Jurkoviče s oceněným designérským duem Hermann & Coufal, které se tu momentálně prezentuje a má tu vystavené svoje lampy - a my z toho vycházíme a snažíme se děti motivovat a vést k tomu, že i oni sami, přestože jsou ještě děti, si s pomocí dospělých můžou vyrobit vlastní designový výrobek, který mohou v běžném životě využívat," doplňuje svoji kolegyni organizátorka Magda.

Jurkovičova_vila_interiér_Proglas_2021

Jak náročné je vyrobit si věci, které člověk používá každý den? Jak pracoval architekt Dušan Jurkovič na přelomu 19. a 20. století a jak pracují designéři dnes? Na tyto otázky dostali účastníci kurzu během týdne spolehlivé odpovědi. Co na tvorbu Jurkoviče a současných designérů říkají oni sami? A bavilo je vyzkoušet si práci designérů? Nejen na to jsme se zeptali přímo kluků a holek, kteří se na týden stali malými umělci v prostorách Jurkovičovy vily. Barvínek poslouchtejte v úterý 3. srpna od 16 hodin, v repríze v sobotu 7. srpna od 11 hodin a kdykoliv v audioarchivu.

 

Víte, že v létě s Barvínkem soutěžíme? Vše potřebné najdete tadyNeváhejte a zapojte se ještě dnes!

Více fotografií z reportáže o artcampu v Jurkovičově vile si prohlédněte níže ve fotogalerii:

Jurkovičova_vila_pohled_z_boku_Proglas_2021

Jurkovičova_vila_brána_Proglas_2021pomalovaná_laťka_Proglas_2021

pracovní_stůl_Proglas_2021stloukávání_latí_Proglas_2021converted-IMG_9582

Jurkovičova_vila_interiér_2_Proglas_2021

Jurkovičova_vila_jídelna_Proglas_2021

stůl_s_výrobky_Proglas_2021

foto: Veronika Fráňová, Radio Proglas