Měsíc čtenářů: s Barvínkem za strhujícími příběhy

Měsíc čtenářů: s Barvínkem za strhujícími příběhy
28. února 2020 Barvínek Autor: Anežka Wiewiorková

Kluci a holky, malí i velcí - březen je krásný nejen proto, že už venku všechno kvete, ale i proto, že je to měsíc čtenářů. A pro mě taky měsíc krásných a napínavých příběhů! V Barvínku budeme každý týden soutěžit o jednu knihu, takže vždycky v úterý od 16.00 špicujte uši. Začínáme 3. března, kdy se můžete zapojit do soutěže o ilustrovaný příběh Slon a mravenec od Daisy Mrázkové.

V knížce umím vězet až po uši, hlavně po cestě do školy nebo do práce. Jenže vím, že ne každého čtení baví. Možná taky patříte mezi nečtenáře. Ale vsadím se, že byste se začetli, kdybyste narazili na opravdu strhující příběh - možná nějaký objevíte v tipech, které jsem pro vás sepsala.

otevřená kniha

Pro starší

  1. Terry Pratchett: Svobodnej národ

Svobodnej národ je opravdu svobodnej. Zdálo by se, že jsou Nac Mac Fíglové i přes svůj malý vzrůst jenom cháska pobertů a rváčů, ale dokážou se porvat taky za dobrou věc – zvlášť, když pomoc potřebuje devítiletá Tonička Bolavá. Vydává se totiž zachránit mladšího bratříčka Čestmíra a dalších děti unesené zlou královnou víl.

Svobodnej národ je první ze série zeměplošských knih o Toničce Bolavé, která v nich postupně dospívá, když se musí utkat vždy s novými nástrahami. Při tom ji i nadále provázejí Nac Mac Fíglové, malí modří piktmužíci v kiltech. Spolu s nimi se taky zasmějete – jejich zvláštní řeči i nefalšovanému strachu z dlouhých slov.

pán prstenů

  1. R.R. Tolkien: Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Poklidný život hobita Bilba se převrátí vzhůru nohama, a to jen proto, že Krajem prošel čaroděj Gandalf. Ten do nory malého hobita pozve 13 trpaslíků, kterým navíc řekne, že Bilbo je právě takový zručný zloděj, jakého potřebují na nebezpečnou výpravu k Osamělé hoře. V hoře sídlí drak Šmak, hovící si na hromadě trpasličího zlata. Přijme Bilbo nabídku na neobvyklou práci?

Pohádkový a dobrodružný Hobit je prvním příběhem ze Středozemě, kde se později odehrává velký souboj dobra a zla, válka o Prsten moci.

  1. Jostein Gaarder: Dívka s pomeranči

Georgovi je patnáct, když se najde dopis, který pro něj před jedenácti lety napsal jeho otec Jan Olav. Georg si ho skoro nepamatuje – otec mu zemřel, když byl ještě malý. Hlavní hrdina se s právě nalezeným dopisem zavře do pokoje a postupně se dozvídá jak o tajemné dívce s pomeranči, tak o důležitých otázkách, které mu chtěl otec položit.  Příběh vypráví o lásce, úžasu nad životem v nekonečném vesmíru, a taky o pomerančích.

Pro mladší

  1. Karel Šiktanc: Královské pohádky

Králové, princezny, nadpřirozené bytosti. Královské pohádky mají všechno, co dělá pohádku pohádkou, ale taky něco navíc. Je Řehoř Vlídný opravdu vlídný král? Co se děje v Království krasavic? Dokáže nápadník, že se vyzná v etiketě, a je zručný a moudrý, aby získal ruku princezny? Poetické pohádky básníka Karla Šiktance krásně ilustroval František Skála mladší.

zámek

  1. Tove Janssonová: Příběhy o skřítcích muminech

Mumini jsou skřítci, kteří žijí v kouzelném muminím údolí obklopeném horami a mořem. Okrouhlý domek obývají Muminek, jeho maminka a tatínek, ale protože jsou pohostinní, žije tu s nimi spousta dalších tvorů. Na jaře se vždycky objeví Muminkův nejlepší kamarád Šňupálek, dobrodruh a cestovatel. Jeho sestra malá Mia, trochu škodolibé stvoření, nahlíží na svět neobvyklým způsobem. Čenich, slečna Ferka, Bambulové, hatifnati – také s těmi se potkáte v knihách o skřítcích muminech.

Pro nejmenší napsala Tove Janssonová knihu Jak to bylo dál?, větším dětem se bude líbit spíš Cesta za tatínkem, Čarovná zima nebo Čarodějův klobouk. Atmosféru muminího údolí oceníte taky jako dospělí, s muminí rodinou se můžete vydat mimo jiné na výpravu za vlastním ostrovem: v knize Tatínek a moře.

  1. Jan Skácel: Uspávanky

Napínavé, dobrodružné i zábavné příběhy pro děti, které se chystají spát, to jsou Uspávanky. V této knížce poezie se Jan Skácel věnuje dětem například v Uspávance s vosou, která píchla Viktorii, Uspávance s plavčíkem a velrybou, nebo v Uspávance s loupežníky a nebojácným chlapcem.

Příjemné březnové čtení přeje Áňa

Obrázky: Pixabay