S Michalem Třískou za pouličním uměním do Londýna a ještě dál

S Michalem Třískou za pouličním uměním do Londýna a ještě dál

Pořad v souvislostech


Za uměním do londýnských ulic a ještě dál
Budeme vysílat

Magazín Barvínku
Sluchátko v Barvínku
Sluchátko v Barvínku
Vysílali jsme


Magazín Barvínku

Vzhůru do oblak!
Jukebox Barvínku
Audioarchiv
8. března 2022 Barvínek Autor: Veronika Fráňová

V Barvínku se připravte na pořádnou (street) show! Michal Tříska po maturitě odjel do Londýna, aby se věnoval buskingu – pouličnímu umění. 

Kde se vzala jeho láska k žonglování a street show? Co všechno ho naučila komunita umělců kolem slavné tržnice Covent Garden? Jak se liší publikum v Londýně, Berlíně a Česku?Michal_Tříska_Instagram_2

Michal poprvé držel žonglovací míčky díky spolužákovi v páté třídě základní školy. Víc navážno se žonglování začal věnovat záhy, když vystupoval se šermířskou skupinou. Ta taky podle něj odstartovala jeho uměleckou kariéru.

Dnes má Michal za sebou víc jak 1 000 show, procestoval svět a street show ho stále moc baví. K tomu všemu studuje obor Psychologie na Masarykově univerzitě v Brně. A ačkoliv navštívil se svou jednokolkou i Austrálii nebo Berlín, jeho srdci zůstává neblíže, i vzhledem k jeho uměleckým začátkům, právě epicentrum buskingu - Londýn.

Michal_Tříska_instagram

 

"To publikum tam je hodně vděčné, což je paradox, protože tam jsou show na každém rohu," vysvětluje Michal. "Ale Angličani mají hrozně rádi komedii a taky za ni umí platit. Navíc jsou takoví slušní - ve svých show si totiž dělám docela často z někoho legraci, ale ještě se mi nestalo, že by se někdo urazil. Naopak v Berlíně se mi to už stalo. V Londýně ne, tam to všichni brali tak správně a to bylo parádní, včetně té místní komunity umělců. Naopak v Austrálii je publikum velmi náročné, to mě tehdy kluci varovali předem. Je to taková prověrka kvalit," dodává Michal se smíchem.

Jakou zkušenost má Michal s českým publikem? Kolik vystoupení za měsíc musí odehrát, aby se tím uživil? Jaký trik, který při svých show dělá, je podle něj nejtěžší? A je nějaká země nebo město, kam by se rád podíval?

Nalaďte si Barvínek v úterý 8. března od 16 hodin, v sobotu 12. března krátce po jedenácté a také si můžete díl kdykoliv poslechnout v audioarchivu!


Tříska_Michal_Barvínek_Proglas_2022