Zvířata, k lékaři!

Zvířata, k lékaři!

Pořad v souvislostech


Zvířata, k lékaři!
Budeme vysílat

Do světa deskových her s Vláďou Chvátilem
Do světa deskových her s Vláďou Chvátilem
Barvínek
Vysílali jsme


Zdravotní klaun a doktor Miloň Milý

Zdravotní klaun a doktor Miloň Milý

Magazín Barvínku
Audioarchiv
8. června 2021 Barvínek Autor: Gabriela Pechová

Nejen nás lidi, ale i zvířátka trápí různé nemoci. Tedy i zvířátka potřebují doktora. V Barvínku nás zajímalo další povolání, a tím je veterinář. Pozvali jsme si veterinářku Simonu Honzákovou, která nám o těchto našich mazlíčcích, ale i o její práci, pověděla více.

Simona je veterinářkou už nějakou dobu, momentálně je však na mateřské dovolené a zvířátka ošetřuje hlavně u nich na vesnici. Zajímaly nás však její úplné začátky, a to ty, kdy ještě nevěděla, že se stane zvěrolékařkou. První otázka tedy mířila k tomu, jestli o tomto povolání snila už od malička, nebo byla naopak nerozhodná v tom, jakou profesi si zvolí. 

Spokojený Simonin pacient, kocour Ota I. Brněnský

„K přírodě a zvířatům jsem měla blízko. Moje maminka je zootechnička, takže byla vedoucí farmy, kde se chovaly krávy. Všechny moje vzpomínky z dětství souvisí se zvířátky. Já jsem v 2 a půl roce viděla, jak se telí krávy a byl to pro mě úžasný zážitek! Tu kravičku jsem si pojmenovala Růženka,“ říká Simona a s úsměvem doplňuje: „Maminky jsem se potom vždycky ptala, jak se Růženka má a maminka vždycky kývala hlavou, že se má skvěle. Musím přiznat, že mi došlo až při studiu na vysoké škole, že se skvěle nemá, že už Růženka musela dávno družstvo opustit.“ I tato Simonina vzpomínka doplňuje její pocit, že pomáhání zvířátkům je veliká radost, ale občas to může být i velice náročné, a to když jsou vážně nemocná.

V rozhovoru jsme se také dozvěděli, co musí člověk udělat pro to, aby se stal veterinářem nebo jestli se každý veterinář specializuje na něGabča a Verča s veterinářkou Simonouco jiného. Existuje totiž pojem „prvoliniový veterinář“, a tím je právě Simona. Za těmito zvířecími doktory můžete přijít se svým domácím mazlíčkem, do popisu práce ale naopak nepatří ošetřování krav nebo prasat.

Vydejte se s námi do říše zvířat a světa doktorů těchto našich miláčků! Dozvíte se, jestli Simonu někdy nějaký pes pokousal, které zvíře se bojí ošetřit a jaký je nejčastější problém zvířátek, se kterým se setkává.

Na Radiu Proglas se na vás při poslechu Barvínku bude v úterý 8. června v 16 hodin těšit Verča a Gabča!

 

 

Foto: pixabay.cz, Gabriela Pechová, Sabina Hauserová