Barvínek o pomoci druhým: Člověka na ulici bageta týdně nespasí. Důležitější je naše přítomnost

Barvínek o pomoci druhým: Bageta týdně nikoho nespasí. Důležitější je naše přítomnost

Pořad v souvislostech


Prosincový magazín
Budeme vysílat

Do světa deskových her s Vláďou Chvátilem
Do světa deskových her s Vláďou Chvátilem
Barvínek
Vysílali jsme


Zdravotní klaun a doktor Miloň Milý

Zdravotní klaun a doktor Miloň Milý

Magazín Barvínku
Audioarchiv
6. prosince 2021 Barvínek, Advent Autor: Veronika Fráňová

Pomáháte rádi druhým? Tak to jste tu správně! Toto téma nás bude provázet prosincovým Magazínem Barvínku! A jak přesně? To uslyšíte v úterý 7. 12. od 16 hodin!

Medailonek o svaté Matce Tereze, rozhovor o dobrovolničení v komunitě Sant'Egidio, premiéra předvánoční povídky Ztracený betlém. To všechno nás čeká v prosincovém Magazínu Barvínku. A je nasnadě, že společným jmenovatelem je právě pomoc druhým. Samozřejmě, že to není náhoda! Na pátý prosinec totiž připadá Mezinárodní den dobrovolnictví.

A proto jsme vyzpovídali kamarádku Evu, která daruje část svého volného času druhým skrze komunitu Sant'Egidio. Ta se věnuje pomoci lidem bez domova. "Jak to vyjádřil jeden kamarád, je to takové aplikované křesťanství," popisuje Eva s širokým úsměvem.

Jak se ale k dobrovolničení dostala? "Na vysoké škole jsem měla relativně dost času. Lidi na ulici jsou docela zvláštní cílovka a přišlo mi to zajímavé, navíc to není úplně v popředí zájmu většiny neziskových organizací. Ale na začátku velkou roli hrála samozřejmě zvědavost. Postupně jsem zjistila, že mi to přijde strašně smysluplný a že jsem se v tom úplně našla." Původně sice začala dobrovolničit v Olomouci, ale poté, co se v roce 2014 přestěhovala do Brna, kde i pracuje, se zapojila do brněnské pobočky komunity Sant'Egidio. A co přesně tedy v rámci komunity dobrovolníci dělají?

"Jednou týdně se potkáme, namažeme chleba, bagety, pak za těmi lidmi chodíme na ulici, také si s nimi povídáme, posloucháme je a pro ně je důležité, že mají pocit, že jsou přijímání a mají kontakt s ostatními 'normálními' lidmi," vysvětluje Eva. "Bageta nebo dvě týdně nikoho nespasí, ale ta naše přítomnost, ta je pro ně důležitá."

Magazín Barvínku poslouchejte v úterý 7. prosince od 16 hodin, v sobotu v repríze krátce po jedenácté a kdykoliv v audioarchivu.