Ponožkový Barvínek

Ponožkový Barvínek

Pořad v souvislostech


Ponožkový Barvínek
Budeme vysílat

Barvínek o povolání: Horský záchranář
Magazín Barvínku
Magazín Barvínku
Vysílali jsme

Jukebox Barvínku

Jak vycvičit vodicího psa

Jak vycvičit vodicího psa
Audioarchiv
14. března 2022 Barvínek Autor: Veronika Fráňová

Na každou nožku jinou ponožku! Tak zní ponožková výzva na 21. březen. A proč si v rámci této výzvy oblékáme barevně odlišné ponožky? To se dozvíte v Barvínku 15. března od 16 hodin.

Štěpánka se vydala pro odpovědi na svoje otázky do Úsměvů, spolku pro pomoc lidem s Downovým syndromem a jejich rodinám, který sídlí v Brně na Nerudově ulici. A proč právě název Úsměvy?

9ee22d0a-feef-43d5-b269-444ea101b5ef

"Název spolku souvisí s tím, že se děti s Downovým syndromem dost často úsmívají, někdy i v situacích, ve kterých by se ostatní děti neusmívaly," vysvětlují původ pojmenování spolku Hana Zemanová a Karla Trusková.

A jak s Downovým syndromem souvisí právě Ponožkový den a takzvaná ponožková výzva?

"Ponožkový den je spojený se Světovým dnem Downova syndromu, který připadá na 21. března. Toto datum připomíná ztrojení 21. páru chromozomu, navíc tento chromozom způsobuje, že se děti s Downovým syndrom vyvíjejí mnohem pomaleji," dozvídá se Štěpánka od Hany, "a jelikož chromozomy připomínají svým tvarem ponožky (když se nohy dají patami k sobě), tak vznikla tato ponožková výzva, kdy si lidé oblékají na každou nožku jinou ponožku," dodává. "Mohou tak vyjádřit nejen podporu lidem s Downovým syndromem, ale i jinakost a rozmanitost, zkrátka to, že jsme každý jiný. A proto je i každá ponožka jiná," doplňuje ji Karla.

55da209e-7762-4905-a671-f88af5c26c8fJaké jsou podle nich děti s Downovým syndromem? V čem tyto děti vynikají? A jak jim můžeme být naopak my nápomocní?

V Brně se spolkem Úsměvy spolupracuje Divadlo Aldente, jehož zakladatelkou a režisérkou je Jitka Vrbková. Štěpánka neváhala a zúčastnila se divadelního tréninku, na kterém samozřejmě vyzpovídala i samotné herce. Co je na hraní baví? A jaké nejbližší představení je čeká?

Ponožkový Barvínek naladíte v úterý 15. března od 16 hodin, v sobotu krátce po poledni a záznam najdete taky v audioarchivu.

fd51674a-c457-48e9-87c5-7775c54144dd