Filmy pro děti 2012 očima Radka Habáně

Filmy pro děti 2012 očima Radka Habáně
31. ledna 2013 Kino, Barvínek Autor: Luděk Strašák

Loňský rok (2012) byl na dětské filmy v našich kinech hojný, ale co do kvality velmi průměrný. Říkal jsem si, že filmy rozdělím jen do dvou kategorií: na podprůměrné a průměrné. Ale nakonec jsem se přece jenom rozhodl z té bídy několik titulů vypíchnout.

Taky to vypadalo, že v kategorii filmový odpad nikdo neskončí. Šeredně jsem se spletl. Na úplný závěr svého filmového maratónu jsem si totiž pustil německý animák Hurá do Afriky! Budu se z toho dlouho vzpamatovávat.

Filmy jsou seřazeny od nejhoršího po nejlepší. A pro přehlednost ještě do čtyř kategorií. První: Filmy, kterým se obloukem vyhněte. Druhá: Filmy, které je zbytečné vidět aneb ztráta času. Třetí: Stojí za to se na ně podívat a čtvrtá: To nejlepší. Jdeme na to!

1) Filmy, kterým se obloukem vyhněte!

Hurá do Afriky!

Ptáte se, který dětský film byl ten nejhorší v roce 2012? Odpověď zní: Hurá do Afriky! Něco tak strašného jsem dlouho neviděl! Jsem naprosto znechucený, že jsem ztratil hodinu a půl svého života; a je mi líto i těch pár minut o tomto filmu ještě psát!

Hurá do Afriky! je rádoby ekologická agitka, která k tomu využívá tupě okopírovaných zvířat ze všech možných hitů současnosti. Namátkou: Hlavní hrdina surikata Billy je naprostou kopií jednoho z vačičáků z Doby ledové. Stejně tak Slonice jakoby z oka vypadla Broskvičce. Lev zastupuje Diega. Pak tady máme Žirafu okopírovanou z Madagaskaru. Zapomněl jsem na želvy, ty jsou ze Samyho, ze Slepičího úletu tam strčili kohouta Rockyho a pak si ještě nějaký čtyřicetiletý animátor vzpomněl, že když byl malý, tak se smíchy trhal u Tasmánského čerta. Děs!

Film Hurá do Afriky nenabízí žádný děj. Jde o slepenec trapných, absolutně nevtipných, místy fekálních scének, které nedávají absolutně žádný smysl!

Proč se tento hrůzostrašný německý film ocitl po dvou(!) letech v našich kinech je snad každému jasné. Němečtí tvůrci potřebovali snížit finanční schodek a tak svou obludnost prodali do okolních zemí. Asi takhle: Svezem se na vlně popularity všemožných zvířátek a snad vyděláme ještě nějaké to euro. Samozřejmě, že je hlavně na vině český distributor, který věděl co kupuje, a i přesto něco tak otřesného do kin vypustil.

Velkým obloukem se tomuto filmu vyhněte!!! Je to čiré filmové peklo!

2) Filmy, které je zbytečné vidět aneb ztráta času

Sammyho dobrodružství 2

Sammyho dobrodružství 2 je belgickým animovaným filmem. Jeho hrdinové Sammy a Ray jsou dva nerozluční želví přátelé. Užívají si života u korálového útesu, ale jednoho dne je uloví pytlácká loď a oni se ocitnou v zajetí ohromného akvária v Dubaji. Želvy se ovšem jen tak nevzdávají a za pomoci svých vnoučat Rickyho a Elly jsou rozhodnuti dokázat nemožné a dostat se zpět na svobodu.

Děj do značné míry kopíruje příběh legendárního animáku Hledá se Nemo, čímž okamžitě ztrácí body. Grafikou se také nemůže rovnat slavnému vzoru a příběhem, který duní prázdnotou, jak by smet. A to nemluvím o trapném infantilním (ne)humoru.

Belgičané holt natočili úplně zbytečný film, hodný sotva vypálení na DVD.

 

Kozí příběh se sýrem

 

V roce 2008 dokončil režisér Jan Tománek své veledílo Kozí příběh - Pověsti staré Prahy. Něco tak otřesného snad u nás ani nevzniklo. Toto sexistické cosi, tupé a bez děje, s naprosto otřesnou grafikou se dokonce promítalo dětem na školách. Ani ve snu by mě nenapadlo, že o čtyři roky později vznikne pokračování! Páni tvůrci se ani nenamáhali dát filmu jiný název a hrdě se hlásí ke svému předchozímu megaprůšvihu. Dali mu název Kozí příběh se sýrem. To znamená, že si za svým dílem stojí a považují ho za obchodní značku. Jasně, o děti totiž vůbec nejde. Jde o obchod, peníze.

Hlavními hrdiny nového Kozího příběhu jsou děti Honzík a Zuzanka, kteří společně s mluvící kozou, Dlouhým, Širokým a Bystrozrakým, hledají své rodiče. V zemi vládne král, který miluje sýry. Vyrábí mu je královský sýrař Kobyl, který krále nenápadně připravuje o majetek a líbilo by se mu i kralovat. Kobyl má také prsty v tajemném únosu rodičů Zuzanky a Honzíka.

Kozí příběh se sýrem je nudný, nezáživný, bez originality a rádoby vtipný. Nekazte dětem vkus!

 

 

Lorax

 

Děj animovaného filmu Lorax se odehrává v městečku, kde je vše umělé. Včetně zvířat, kytek a stromů, u kterých si můžete dálkovým ovladačem nastavit jarní, letní, podzimní, zimní a disko variantu. Zde žije dvanáctiletý Ted a jeho velká láska Audrey. Právě ona touží po opravdickém živém stromu. Ted se rozhodne jí sen splnit. Vydává se až za hradby města, kde krajina připomíná postapokalyptickou pustinu. Právě zde žije podivínský samotář Jednoráz, který by mu mohl pomoci.

Lorax je jakousi ekologickou pohádkou, která učí děti chovat se ohleduplně k přírodě. Lorax zaujme nádhernou vizuální stránkou a několika drobnými vtípky (rybky zpívající Mission Impossible Theme, smuteční píseň a kokrhající jako kohout). A tím výčet kladů končí. Lorax rovná se velké zklamání! Hlavně proto, že téměř tři čtvrtiny filmu sledujeme, jak došlo k oné devastaci přírody a teprve potom se odehraje hlavní děj smrsknutý do jedné jediné honičky! Pořád čekáte, kdy se to konečně rozjede, kdy to konečně začne být vtipné a najednou je konec. A ještě něco: Pokud skutečný svět před devastací vypadá stejně, jako ten z umělé hmoty, tak skutečně není něco v pořádku!

 

Norman a duchové

 

Jedenáctiletý Norman má rád horory a má zvláštní schopnost. Vidí duchy a mrtvé. Celé městečko, včetně rodičů a spolužáků ho vnímá jako problémového podivína. Norman má jediného kamaráda - tlouštíka Neila, se kterým nechce také nikdo kamarádit. Všeho ale do času. Z Normana se má stát brzy neohrožený hrdina, protože na jejich městečko udeří hordy zombíků a příšer ze záhrobí.

Ano, skutečně jde o animovaný film, který je určen dětskému divákovi! Má označení mládeži přístupný!

Celých 93 minut sledujeme potemnělou atmosféru městečka, bezútěšnou Normanovu situaci, pak bláznivou akci, neustálou duchařinu, haldy živých nemrtvých a (a to je neodpustitelné, když se film prezentuje jako film pro děti) plno dvojsmyslů.

Celé to asi vzniklo tak, že si nějaký bláznivý tatínek, který ujíždí už nějakých pár desítek let na hororech, řekl: „Natočím svému synkovi horor. On se tak rád bojí. Horor pro děti! To je nápad!“

Jít s dětmi na Normana, je jako krmit miminka hranolkama s tatarkou a kečupem. Jako se nacpávat sladkostmi a nečistit si zuby. Jako pouštět horory dětem! Někdo řekne: „Ale děti to bavilo, celou dobu film hltali.“ Jasně, úžasné, dětem se to líbilo. A zeptám se: Stalo by se něco strašného, kdyby zmíněné filmy (ještě Hotel Transylvánie) neviděly? A bylo to pro ně vhodné?!! A nebylo by lepší si místo hodiny a půl strašení, radši hodinu a půl si s nimi hrát?

PS: A jde o slabý animák.

Sněhurka

 

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější? Správná odpověď je Lily Collins, dcera slavného britského muzikanta Phila Collinse (neboli Sněhurka). Kdo by neznal tuto slavnou pohádku o zlé královně-maceše-čarodějnici, sedmi trpaslících a otráveném jablku. V novém filmu ztvárnila zlou královnu Julia Roberts, trpaslíci jsou vysocí někdy až tři metry a o otrávené jablko zde vůbec nejde. Těšte se na Sněhurku, ze které se stane, díky loupeživým trpaslíkům, kordem ohánějící se bojovnice plánující odvetu.

Nová Sněhurka je mládeži přístupná, nicméně se rozhodně jedná o pohádku pro dospělé! Děti do kina neberte! Proč? Protože humor, příběh i závěrečný souboj s příšerou, není pro děti vhodný. A jako film? Scénář je až příliš bizarní, obraz příliš stylizovaný a žánr příliš kolísavý (chvíli Kouzelná školka, chvíli Ospalá díra). No a závěrečný tanec v bollywoodském stylu tomu všemu nasazuje korunu! Sem se vážně nehodil!

Pozn. Shodou náhod vznikla v uplynulém roce ještě jedna adaptace známé pohádky -  Sněhurka a lovec. Ta sice dopadla lépe, ale v našem přehledu filmů pro děti nemá co dělat. Jde o akční fantasy s prvky hororu pro dospělé.

 

Madagaskar 3

 

Hlavními hrdiny afro afro taškařice Madagaskar je známá čtverka:  Lev Alex, hrošice Glorie, zebra Marty a žirafák Melman. To, že přepluli bez mrknutí oka Středozemní moře, dejme stranou. V novém pokračování se totiž ocitají v Monte Carlu, kde řádí jejich „parťáci“ rafinovaní tučňáci; potřebují je totiž, aby se dostali domů. Ve městě ovšem způsobí paniku. Na jejich odchyt je povolána elitní agentka organizace na odchyt zvěře kapitánka Chantal DuBois. A ta jim jde tvrdě po krku. Naši hrdinové nacházejí útočiště v kočovném cirkuse. Ale ani zde je nečeká vřelé přijetí.

Madagaskar nabízí jeden gag za druhým. Chrlí hlášky a odkazy jako na běžícím pásu. Zvraty střídají další zvraty a jsou korunovány dalšími zvraty… Jestli si myslíte, že jde tím pádem o geniální animák, tak jste na velkém omylu. Chaos, přeplácanost, nelogičnost… To jsou pravé charakteristiky nejnovějšího Madagaskaru. Jak vysvobodit zebru z klece? To je přece jasné. Proskočíte klíčovou dírkou tam a se zebrou zase zpět. Jak zničíte hlavní záporačku? Přece ji umlátíte motorkou, kterou řídí růžová medvědice. Proč ne, že? A to nemluvím o tom, že malé děti tenhle „úžasný“ animák učí destrukci všeho kolem sebe. Abyste si Madagaskar 3 užili, musíte být jednoznačně v pubertě!

 

Modrý tygr

 

Navázat na naši kvalitní tvorbu filmů pro děti (a s dětmi) před revolucí (Páni kluci, Ať žijí duchové, Pan Tau atd.) je skutečný oříšek. Ne-li něco nemožného. Zatím se to nikomu nepovedlo. Nová rodinná komedie Modrý tygr měla tuto ambici.

Středobodem příběhu je pozapomenutá, ale stále kouzelná botanická zahrada, ukrytá uprostřed hlučícího města. Dva kamarádi Johanka a Matyáš žijí bezstarostně mezi tropickými rostlinami společně s mluvícím papouškem a svými svéráznými rodiči. Idyla ale trvá jen do té doby, než se ambiciózní starosta Rýp rozhodne zahradu zbourat, aby na jejím místě mohl postavit úplně novou hypermoderní čtvrť. A v té chvíli se díky Johančině fantazii objeví uprostřed města ON. Modrý tygr. Společně s ním se děti vydávají na cestu záchrany jejich milované zahrady.

Kdyby jste o Modrém tygrovi nic nevěděli a pak na něho náhodou narazili v televizním programu, tak si řeknete, že je to báječný a hezký film. Pokud jste ale na něho s rodinou vyrazili do kina, utratili přes 500 korun a stálo vás to nemálo úsilí, tak vaše nadšení asi nebylo tak velké. Co tím chtěl básník říci? Že jde o film průměrný, kterému chyběl především kvalitní scénář, lepší postsynchrony (které v kině bijí do uší!) a hlavně dramaturg, který by všechny scény dobře načasoval, dal jim smysl a dovedl aspoň do nějakého konce. Mnoho věcí zůstane nedořešeno. A že Modrému tygrovi bude víc slušet televizní obrazovka.

Abychom jen nehaněli. Animované sekvence (ne ty kreslené!) jsou krásně magické, herecké výkony dětí přirozené, Bára Hrzánová a Jan Hartl v roli rodičů jsou samozřejmě skvělí, ve filmu nejsou dvojsmysly a jiné vulgarity a je zde plno miloučkých zvířátek.

 

Mupeti

 

Mupeti slavili největší úspěch v 70. a 80. letech. Kdo neúčinkoval v jejich show, jakoby nebyl. Legendární jsou výstupy s Peterem Sellersem alias Růžovým panterem, Johnem Cleesem z Monty Pythonů, Lukem Skywalkerem a roboty R2-D2 a C3PO, zpěvákem Johny Cashem  či Sylvesterem Stallonem atd. Mupeti show sledovaly miliony diváků po celém světě (diváci v socialistických zemích měli smůlu…) Mupety se nechal inspirovat slavný sitcom Alf a vsadím se, že možná i naši Jů a Hele. Jestli jsme to ještě neřekli, tak Mupeti jsou plyšové loutky, které žijí reálném světě. Film Mupeti měl oprášit jejich slávu a připomenout, že jsou stále ještě „na živu“.

A tak sledujeme jak se mupeti dávají zpátky dohromady, aby předvedli ten největší televizní mupetí maratón v dějinách a získali tak deset milionů dolarů, potřebných na záchranu jejich divadla, kterému hrozí zkáza.

 

Téměř po celou stopáž filmu jsou všichni smutní z toho, že sláva mupetů je tatam. (Což je vlastně i realita.) Téměř z celého filmu na vás sálá tak šíleně obrovitá dávka nostalgie – stesku po starých dobrých časech, že nový film de facto zabíjí. Až na samotném konci, při oné realizované show, se dočkáme několika málo záblesků dávné slávy (spoutaný Jack Black…). Je to škoda. Velká škoda! Protože Mupeti mohli současným dětem, na které ze všech stran útočí akční, temné, cool atd. 3D filmy, nabídnout skvělou alternativu v podobě legrační, roztomilé a vlídné podívané.

To porovnání se nyní nabízí. Madagaskar 3 jakoby vytvořila parta pubescentů a Mupety kolektiv seniorů. A oběma skupinám se to nepovedlo...

 

Rebelka

 

Po nevydařeném animovaném filmu Auta 2 se čekalo, jak dopadne další počin legendárního studia Pixar. Rebelka nedopadla tak špatně, ale pravdou je, že jde o druhý nejhorší film tohoto studia! (Nejhorší jsou zmiňovaná Auta 2). Na Pixar se bohužel už nejde spolehnout… Rebelka je po grafické stránce dokonalá. Co ji sráží na kolena je triviální děj bez jakéhokoli překvapení, humoru a přidané hodnoty, na kterou jsme si u Pixaru zvykli.

Mladá Merida (rebelka) odmítá sňatek, do kterého ji nutí matka. Merida se obrátí na čarodějnici, aby udělala nějaké kouzlo, které změní matčino nekompromisní rozhodnutí. Zbytek filmu pak sledujeme matku s dcerou, kterak se snaží společnými silami zlomit účinky onoho kouzla. A to je celé.

 

Film Rebelka se bere příliš vážně. Humoru je zde co by se za nehet vešlo a ještě trapného. Polovinu času působí Rebelka jako duchařský film.

Bez servitek a zbožné úcty k Pixaru. Jde o podprůměrný tuctový film, který bychom mohli doporučil maximálně dospívajícím děvčatům a jejich matkám na sobotní odpoledne k žehlení. (Nejde o urážku žen, ale klasifikaci filmu.)

 

Knoflíková válka

 

Je březen 1944. Zatímco zemí otřásají události druhé světové války, v malé francouzské vesnici v ústraní si hrají na válku děti. Jenže tentokrát nabere jejich válka nečekaný obrat: všem zajatcům jsou z oblečení utrženy všechny knoflíky, takže odcházejí obnažení, poražení a potupení. Spor dostane od této chvíle jméno „knoflíková válka“ a zvítězí v něm vesnice, která získá více knoflíků. (oficiální text distributora)

Nová knoflíková válka je klučičí záležitostí, která více než na komiku, tentokrát vsadila na vážnější strunu (všudypřítomná hrozba války, židovských transportů). Zajímavostí je, že Francouzi natočili ve stejném roce hned dva remaky Knoflíkové války. K nám se dostala jen jedna verze. Nicméně by stačila ta původní z roku 1962.

 

Happy Feet 2

 

V roce 2012 jsme se dočkali pokračování ve světě velmi úspěšného snímku Happy Feet. V naší vlasti se tento film o stepujících tučňácích nesetkal téměř s žádným ohlasem a doslova se ztratil v záplavě dalších animáků. Ne tak za velkou louží. Kromě úžasných tržeb a návštěvnosti, získal v roce 2007 Oscara. (Bylo to především proto, že se zabývá tolik aktuální ekologií.) Ale to není zdaleka všechno. V jedničce i aktuální dvojce namluvili kreslené tučňáky hvězdy takového kalibru jako: Robin Williams, Hugh Jackman, Elijah Wood, Nicole Kidman, Brad Pitt, Matt Damon…

Čeho si nelze nevšimnou je dokonalá animace a především skvělá, opravdu skvělá hudba, pod kterou je podepsán John Powell. Muž, který už složil hudbu asi ke čtyřiceti filmům. Namátkou Bournově sérii, Shrekovi, Slepičímu úletu, Boltovi, Hancockovi, Zelené zóně, Riu, Kungfu Pandě…

Ale zpět k filmu Happy Feet, zpět mezi ledovce. Tučňák Mumble, mistr stepu a tance, hrdina prvního filmu, dospěl. Vyrostl a založil si rodinu. Vlivem globálního oteplování dojde k tání ledovců a velká skupina tučňáků (včetně Mumbleho ženy) je uvězněna v kotlině mezi ledovci. Je potřeba zmobilizovat všechna zvířata a podniknout záchranou misi.

Jde o jednoduchý přímočarý příběh určený a priori dětskému divákovi! Mírně alergičtí diváci na prezentaci amerických hodnot by měli být napozoru; nemuseli by totiž rozdýchat tuto téměř smrtelnou dávku morálních ponaučení, hrdinství, přátelství, osobní jedinečnosti a síly pospolitosti…

 

Doba ledová 4: Země v pohybu

 

Do kin se po třech letech vrátila u dětí oblíbená trojka: mamut Manny, šavlozubý tygr Diego a lenochod Sid. A vlastně ještě krysoveverka Scratt. A vlastně ještě mamutice Ellie a dcera Broskvička a dva vačičáci… Ano, postav přibývá. Příběh (pořád se někam jde, někdo zachraňuje), poselství (rodina má držet pohromadě) i kvalita (průměrná) je stále stejná.

Tentokrát se dává země do pohybu, začíná praskat a lámat na jednotlivé kontinenty. Many, Sid a Diego se ocitají na ledové kře a jsou unášeni proudem hluboko do širého oceánu, kde na ně číhá velké nebezpečí v podobě pirátů a jiné havěti…

Jak už někdo vtipně poznamenal: Také se už těšíte na Dobu ledovou 5: Stěhování národů, Dobu ledovou 6: Středověk... Dobu ledovou 23: Výprava na Mars?!

 

Hotel Transylvánie

 

Majitelem stylového a luxusního Hotelu Transylvánie je Dracula. Právě v tomto hotelu si mohou všechny monstra světa (Frankenstein, Mumie, vlkodlaci, zombie, neviditelný muž atd.) odpočinout, zrelaxovat, být sami sebou v bezpečném prostředí bez lidí. Dracula je ale také otcem milované dcerky Mavis. Jako většina teenagerů i Mavis chce opustit domovské hnízdo a prozkoumat velký svět. Než tak učiní, stane se něco strašného. V hotelu se nečekaně objeví člověk. Živý! 

Hotel Transylvánie není tak strašidelný a temný jako Norman a duchové, i když se v něm vyskytují všechna myslitelná strašidla. A to proto, že se snaží na prvním místě diváka rozesmát a ne strašit. I graficky je na tom lépe než Norman. Ale pořád platí to, že není nutné děti strašit a vodit je do kina na něco takového. Hotel Transylvánie je určen především pro stejně staré, jako jsou hlavní hrdinové. Teenagerům se asi líbit bude.

 

Až vyjde měsíc

 

Hlavními hrdiny svérázné komedie Až vyjde měsíc jsou dvanáctiletí Sam a Suzy. Oba  si se svým okolím nerozumí. Ona doma s rodiči, on jako sirotek s pěstouny respektive kamarády ve skautském oddíle. Protože se do sebe na první pohled zamilují, rozhodnou se, že společně uprchnou do divočiny. Jejich zmizení obrátí život poklidného městečka vzhůru nohama. Pod vedením místního šerifa (Bruce Willis) zahajují obyvatelé po dvojici malých uprchlíků rozsáhlé pátrání. Kromě rodičů mladé dívky (Bill Murray, Frances McDormand), se po jejich stopách vydává i místní skautský vedoucí (Edward Norton) s celým oddílem.

Děj filmu je vskutku triviální. Dvě nezletilé děti se do sebe zamilují a utečou. A to je celé. Nicméně tento film natočil Wes Anderson (Život pod vodou, Fantastický pan lišák…)  Co to znamená? Každičký záběr je promyšlený, originální a vypiplaný do nejmenšího detailu tak, že i banální scéně dodá fatální důležitost. S napětím čekáte, co bizardního vás ještě čeká. Ale! Všechny Adersonovy filmy jsou zároveň velmi absurdní, divné a silně intelektuální. Buď přistoupíte na jeho styl a budete se královsky bavit nebo ne a budete jen nechápavě zírat.

Ač ve filmu hrají hlavní roli děti (dospělí pouze sekundují), je tento film nevhodný mládeži do 12 let. Pokud je vám dvanáct, třináct nebo si vybavíte, když vám tolik bylo, tak zjistíte, že problémy Sama a Suzy jste řešili a taky tak jednali; a taky jste si připadali už skoro dospělí. Hlavní hrdinové se zde opravdu jako dospělí chovají, tak se nelekněte.

PS1: Až vyjde měsíc je na vlastní nebezpečí.

PS2: Hudbu má geniální!

 

3) Filmy, které stojí za to se na ně podívat

 

Hugo a jeho velký objev

 

Hlavním hrdinou filmu Hugo a jeho velký objev je obyčejný kluk, který po otcově smrti žije na pařížském vlakovém nádraží. Pracuje tu jako seřizovač nádražních hodin. Po tátovi Hugo zdědil vynalézavost a hlavně robota s klíčovou dírkou ve tvaru srdce. Hugo doufá, že když najde ten správný klíč, robot ožije. A kdo ví, třeba mu předá nějaký otcův vzkaz.

Jde o nadmíru hezký film a patrně nejlepší hraný 3D film, jaký kdy byl doposud natočen (Avatar se může jít klouzat). To že ho natočil režisér Martin Scorsese  je velké překvapení. I když se tváří jako film určený pro děti, v kině si ho asi nejvíce užijí dospělí diváci. A to pro horu nejrůznějších odkazů na počátky kinematografie, až po nejrůznější detaily, kterých si děti nevšimnou.

Hugo získal 5 Oscarů. I přes svou preciznost, dokonalost a krásu ve všech směrech, působí velmi smutně. Za celou dobu jsem se ani jednou nezasmál. Když teď na tím přemýšlím, tak ani nepousmál. A to je podle mého soudu dost vážný nedostatek.

 

Piráti!

 

Martin Freeman, Salma Hayek, Hugh Grant… Škoda, že tyto herce neuvidíte a patrně ani neuslyšíte ve filmu Piráti. Neuvidíte proto, že se jedná o animovaný snímek a neuslyšíte proto, že se k vám patrně dostane dabovaná verze (mimochodem velmi vydařená!). Pod filmem Piráti! je podepsáno animátorské (plastelínové) studio Aardman, které se proslavilo zejména filmy o vynálezci Wallacovi a jeho věrném psovi Gromitovi či Slepičím úletem.

Hlavním hrdinou je tentokrát pirátský kapitán, který se jmenuje Pirátský Kapitán:-).  Jeho snem je konečně získat titul „Pirát roku“ (krásná parodie na udělování Oscarů!). V cestě mu ale stojí neustálá smůla a mnohem schopnější piráti (úžasná smrtící Šavle). Pomoc ale přichází od osoby, od které by to nikdo nečekal - královny Viktorie, která piráty přímo nesnáší!

Jak to říct? Celé je to mile praštěné, ale pořád tomu něco schází. Možná nějaké to překvapení, protože dost často vás bude napadat: Ale něco podobného jsem už viděl… ve Spláchnutém? Slepičím úletu? Králíkodlakovi?… Jinak řečeno: Aardmani holt už kdysi dávno nasadili laťku hodně vysoko.

 

Legendární parta

 

V roce 2012 měl premiéru i animovaný film Legendární parta. Pojďme si představit, kdo ji tvoří, protože to je klíčové! Šéfem je Santa Claus, který připomíná ruského bohatýra. Jeho křehkým protipólem je Víla Zuběnka se svou armádou minivíl. Partu doplňuje  Velikonoční zajíc, který ovládá karate a kung-fu a pro ránu nejde daleko. A pak zde máme  mlčenlivého pohodáře Sandmana. Ti všichni zpříjemňují životy dětí. Nosí dárky na Vánoce, vyměňují vypadlé zuby za peníze, schovávají velikonoční kraslice nebo každou noc dodávají hezké sny.

Jenže pak se objeví Bubák, který dětem přináší noční můry a bere jim radost ze života. A tenhle Bubák se rozhodne škrtnout Velikonoce, Vánoce i kšeftování s mléčným chrupem. Legendární parta si záhy uvědomí, že na tohohle nepřítele sami nestačí. A proto se rozhodnou k zoufalému kroku. Povolají do svých řad Jacka Frosta. Kluka, který umí maximálně poškádlit lidi svým mrazem. 

Je až neuvěřitelné, že film se Santa Klausem, Velikonočním zajícem atd. je originální a funguje. Opravdu! Americké děti si film užijí jistě více, protože hlavní hrdiny znají mnohem lépe než děti v ČR (nebo vy znáte Sandmana?). To co místy vyvádí na plátně Bubák, je skutečně strašidelné. Malým dětem určitě Legendární partu nepouštějte!

 

Raubíř Ralf

 

Představte si, že hrajete nějakou počítačovou hru. Ve chvíli, kdy dohrajete a odejdete, počítačoví hrdinové, včetně nepřátel a všech postaviček, jdou odpočívat, věnují se svým koníčkům a zábavě. Vaše hra, je pro ně pouze práce, na kterou byli najati, stvořeni. A právě dovnitř počítačových her nahlédneme skrze film Raubíř Ralf.

Hlavním hrdinou je Ralf, jehož životním posláním v jeho videohře je bořit dům, který pak opravuje Felix. A samozřejmě, že Felix vždy zvítězí a shrábne medaili. A to se děje několikrát za den a denodenně. Dost frustrující, nemyslíte? Nikdo nemá rád zápornou postavu. Ralf ze své hry uteče a vplíží se tajně do jiné, aby získal svou vysněnou medaili. Jenže plán nevyjde, zničí kde co a nechtěně vypustí smrtelného nepřítele. Náhodné setkání s velmi otravnou holčičkou Vanilopkou, která miluje závodění v cukrovém autě ve hře Sugar Rush se také zprvu nejeví jako dobré znamení…

Raubíře Ralfa má na svědomí Disney. A povedl se mu husarský kousek. Ralf není bezduchým počítačovým mišmašem, ale milou podívanou, plnou živoucích postav s prokreslenými charaktery. Neokoukaný, nápaditý, originální film, který potěší každého, kdo někdy (třeba i dávno na ZX Spectru) hrál nějakou počítačovou hru.

4) To nejlepší!

Koupili jsme ZOO

 

Film Koupili jsme Zoo je natočený na motivy skutečných událostí. Líčí osud losangeleského novináře a spisovatele, kterému umřela žena. Nejenom, že musí čelit obrovskému smutku, musí se také sám postarat o výchovu svých dvou dětí. Aby dal rodinu dohromady, rozhodne se k bláznivému kroku. Koupí starý venkovský dům s ohromnými pozemky a jedním speciálním bonusem – zoologickou zahradou. S absolutně nulovými zkušenostmi, omezeným časem a minimálními financemi se rozhodne Zoo zprovoznit.

Škatulku „rodinný film“ splňuje počin režiséra Camerona Crowea bezezbytku. Je doslova pro všechny! Dospělí se dojmou nad scénami vzpomínek hlavního hrdiny na manželku (patrně nejkrásnější okamžiky filmu) i nad jeho malou dcerkou (Maggie Elizabeth Jonesová podává jako sedmiletá famózní herecký výkon. Kvůli ní stojí za to vidět nedabovanou verzi!) Ti mladší se mohou ztotožnit s problémovým dospívajícím synem, který se nečekaně zamiluje; a ti nejmenší se mohou těšit z desítek zvířat, které ve filmu účínkují (smysluplně se podílí na vývoji příběhu!)

Samotnou kapitolou je úžasná hudba od Jónsiho. A herecké výkony? O malé Maggi už řeč byla… a až tento film mě přesvědčil, že Matt Damon a Scarlett Johnassonová umí doopravdy hrát! Někomu by se mohlo zdát, že Koupili jsme Zoo vypadá jako nasládlý kýčový hollywoodský produkt, ale je v něm tolik optimismu a naděje, že mu to odpustíte. A ruku na srdce. Kdy naposledy jste viděli nový, opravdu hezký rodinný film?

 

Zvonilka: Tajemství křídel

 

Zvonilka má už za s sebou čtyři úspěšná filmová tažení. Loni přibylo dobrodružství s názvem Zvonilka: Tajemství křídel. Zvonilka se v něm vydává do tajemných Zimních lesů, kde se setkává s celou řadou nových zimních víl a odhaluje kouzelné tajemství – Zvonilka má totiž sestru, stejně veselou a hravou Modrovločku. Ta se s ní na oplátku vydává na návštěvu do Zvonilčina domova. Právě kvůli jejich přátelství dojde k ohrožení stromu, který je zdrojem kouzelného prášku víl. Obě sestry jsou pak nuceny sjednotit letní a zimní víly a vše napravit dříve, než bude pozdě.

Zvonilku milují především holčičky. Ale ani kluky či dospělé diváky by Zvonilka nudit nemusela. Má krásnou grafiku, přímočarý (logický, nekomplikovaný) děj, milé sympatické hrdiny (spíš hrdinky), žádné děsivé záporáky.

 

Jakoukoli Zvonilku můžete bez obav pustit vašemu dítěti a nemusíte se bát, že mu ublíží! V dnešní záplavě agresivních pohádek jde o okouzlující a nádhernou podívanou pro vaše děti. A nedejte nic na řeči, že je to americký barbie kýč. Je to těsně pod hranou:-).

 

 

A to je všechno. Filmového Hobita považuji za nevhodný pro děti, proto zde nefiguruje. Stejně tak Hunger Games, Twilight sága: Rozbřesk atd.

A co bych doporučil bez ohledu na náš žebříček? Šestiletým klukům bych asi pustil Happy Feet 2, šestiletým holčičkám Zvonilku: Tajemství křídel, dvanáctiletým klukům Raubíře Ralfa, dvanáctiletým holkám Rebelku a rodičům Koupili jsme ZOO.

Další pořady

Šmrnc

Rozhlasové městečko

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!